V Británii zatkla policie 6 Čechů kvůli organizování účelových sňatků

Šest Čechů zatkla policie ve Wolverhamptonu nedaleko britského Birminghamu. Podezřívá je z organizování sňatků za účelem získání občanství. Policie skupinu sledovala zhruba rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba s sebou může přinést i nečekané komplikace (ilustrační foto)

Svatba s sebou může přinést i nečekané komplikace (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Shezita

Její členové domlouvali manželství hlavně mezi Češkami nebo Slovenkami a indickými muži. Spolu s šesticí Čechů, dvěma muži a čtyřmi ženami, zatkli policisté také jednu Britku a jednoho Poláka. Všechny teď čeká výslech.

Policie dopadla podezřelé poté, co se začala zabývat vyšetřováním asi tří desítek podezřelých sňatků, které byly uzavřeny během uplynulých dvou let na různých místech Velké Británie. Vyšetřovatelé shromažďovali podklady zhruba rok.

Je možné, že mezi zadrženými jsou i dívky, které se staly oběťmi obchodu s lidmi. Někdo je nalákal do Británie pod příslibem lukrativní práce a tady je pak zločinecké skupiny nutí k prostituci nebo právě nuceným sňatkům. Na ně se pak pohlíží jako na oběti, nikoli pachatele trestné činnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fiktivních sňatcích ve Velké Británii mluvil ve vysílání Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek

Pokud dívky dobrovolně uzavřou fingovaný sňatek, aniž by například věděly, že je to trestné, mohou očekávat trest odnětí svobody na 5 až 12 měsíců.

Třetí skupinou jsou organizátoři takových sňatků, kteří mohou dostat 3 až 6 let za mřížemi.

Totožnost zatčených nebyla zveřejněna, ale jsou známa jména Češek, které byly odsouzeny za tento trestný čin už dříve. V polovině října v Sheffieldu to byly Eva Holubová, která inkasovala peníze za tři sňatky během čtyř měsíců, a Nikola Horváthová.

Obě dvě dostaly 1000 liber za to, že byly dopraveny do Pákistánu a vyfotografovány ve svatebních šatech. Měly na sobě ale stejné oblečení a fotografie byla pořízena ve stejné místnosti, proto se na jejich podvod přišlo.

Lidé z neunijních států uzavírají s občany Evropské unie tzv. falešná manželství zpravidla kvůli tomu, aby získali povolení k dlouhodobému pobytu a zaměstnání. Údajně zaplatí zprostředkovatelům sňatku až 10 tisíc liber.

Odhaduje se, že ročně je asi 10 tisíc žádostí o trvalý pobyt ve Velké Británii podloženo fingovaným sňatkem. Vzhledem k tomu, že vláda neustále zpřísňuje imigrační politiku, bude takových případů nejspíš přibývat. Nejčastěji se to týká Indů, Pákistánců a Nigerijců.

Jiří Hošek, Milan Kocourek, Tereza Jelínková, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme