V Británii zemřel muž nakažený lidskou BSE při transfuzi

Velká Británie zaznamenala další úmrtí na lidskou obdobou nemoci šílených krav. Případ je výjimečný tím, že se pacient pravděpodobně nakazil při transfuzi krve od dárce nakaženého Creutzfeld-Jacobovou nemocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

transfuze | Foto: Petr Kestřánek

"Je to vůbec poprvé na světě, co byl zaznamenán případ možného přenosu lidské formy nemoci šílených krav transfuzí krve," uvedl dnes v britském parlamentu ministr zdravotnictví John Reid.

K transfuzi došlo v roce 1996 a dárce v té době nevykazoval žádné příznaky onemocnění. Creutzfeld-Jacobova choroba u něj byla diagnostikována až o tři roky později.

Ačkoli podle Reida není možno spolehlivě rozhodnout, zda se příjemce transfuze nakazil smrtelným onemocněním mozku opravdu krví, anebo zda se obě osoby nakazily nezávisle na sobě, případ podporuje teorie o přenosu této choroby krví.

Přední český odborník na Creutzfeld-Jacobovu nemoc František Koukolík nakažení touto cestou nevylučuje, varuje však před panikou. Jsou-li priony, které nemoc způsobují, také v krvi, to je ještě věc otevřené debaty, upozorňuje Koukolík.

Creutzfeldt-Jacobova nemoc je lékaři často označována jako lidská forma choroby šílených krav (BSE) postihující dobytek. Shodně se projevují ochabnutím svalstva a degenerací mozku. Creutzfeld-Jacobovou nemocí trpí ve Velké Británii 143 osob.

Simona Hejlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme