V Británii žije rekordní počet cizinců

V Británii žije 6,7 milionů cizinců. Rekordní údaje zveřejnil britský statistický úřadu. Vyplývá z nich, že každý jedenáctý obyvatel Spojeného království pochází z jiné krajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imigrace | Foto: Audiovisual service EU

Téměř čtvrtina dětí narozených v Anglii a ve Walesu patřila ženám původem z ciziny. Z celkového počtu 708.000 novorozenců bylo takových dětí 170.000. Například matky z východní Evropy porodily vloni 25.000 dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Milan Kocourek o počtu cizinců v Británii

Prognózy v příštích 25 letech předpokládají, že počet obyvatel celého Spojeného království stoupne o deset milionů z nynějších 61,5 milionu.

Podle náměstka ministra vnitra pro záležitosti přistěhovalectví Phila Woolase je důležité, že tentokrát zveřejněné údaje poprvé nezahrnují cizince, kteří jsou v Británii jenom dočasně.

Poukázal také na skutečnost, že některé dřívější prognózy počtu obyvatel byly divoce přehnané. Jako příklad uvedl prognózu ze 60. let minulého století, podle níž se měl počet obyvatel Británie do roku 2000 zvýšit na 76 milionů, což je o 16 milionů víc, než byl skutečný stav.

Jiné divoké předpovědi se v posledních letech týkaly občanů bývalých komunistických zemí, kteří přijeli do Británie. Mnozí z nich jsou zde ale jen na sezónní práci, přispějí do britské ekonomiky a zase se vracejí domů.

Statistické údaje o těchto lidech jsou nyní zpracovávány z přihlédnutím k jejich konkrétní situaci a v prognózách se bere v úvahu také vládní politika.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme