V britské Dolní sněmovně poprvé zasednou noví poslanci

Velkou Británii dnes čeká ustavující zasedání britské Dolní sněmovny, která tak zasedne po nedávných volbách v novém uspořádání. Parlamentní většinu bude mít koalice Konzervativců a Liberálních demokratů, která vytvořila také koaliční vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben | Foto: europa.eu.int

Nová vláda se nyní potýká s rozpočtovým deficitem velikosti asi jedenácti procent HDP. Britský ministr financí George Osborne včera potvrdil, že nová vláda letos vyškrtne ze státních výdajů až šest miliard liber, což je v přepočtu asi 180 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ustavujícím zasedání britské Dolní sněmovny mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivana Kytky už Osborne naznačil některé své priority. V prvním kole škrtů by nemělo jít o výdaje na veřejné finance. Vláda bude škrtat především ve svých každodenních výdajích.

„Půjde o to ušetřit peníze z běžných kontraktů od dodavatelů, kteří dodávají britské vládě služby a zboží. Půjde o to, ušetřit z pronájmu nemovitostí, na platech a na rozpočtech několika desítek britských vládních agentur, které pomáhají ministerstvům řídit jejich portfolia,“ vysvětlil Kytka.

Navzdory šetření vznikne nový úřad

Britská vláda také oznámila vytvoření nového nezávislého Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost, který bude napříště připravovat ekonomické předpovědi nezávisle na ministerstvu financí.

„Jeho hlavní rolí by mělo být dělat nezávislé a věcné odhady příštího hospodářského růstu. Tato cifra je totiž při sestavování britského rozpočtu velmi důležitá, protože na jejím základě je vláda schopná plánovat veřejné a sociální výdaje,“ popisuje spolupracovník Českého rozhlasu.

Podle něj navíc není žádným tajemstvím, že v závěru labouristické vlády několikrát po sobě britské ministerstvo financů na politickou objednávku přecenilo příští hospodářský růst a odhadlo ho mnohem vyšší než ve skutečnosti byl. To nakonec vedlo k plýtvání veřejnými penězi.

Ivan Kytka, Lenka Rafaelová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme