V britské televizi se odehrála nejútočnější předvolební debata

Především v ekonomických otázkách se v závěrečné předvolební debatě střetli vůdci tří hlavním britských politických stran. Premiér Gordon Brown, liberální demokrat Nick Clegg a předák opozičních konzervativců David Cameron se v zatím nejútočnější televizní diskusi neshodli ani na řešení problému imigrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gordon Brown | Foto: The Council of the European Union

Premiér Gordon Brown byl pod tlakem poté, co se musel omluvit šestašedesátileté voličce, kterou označil za bigotní ženu. Ve svém úvodním prohlášení v debatě tento prohřešek přiznal, ale hned dodal, že přesto ví, jak řídit britskou ekonomiku v dobách dobrých i zlých. Zároveň přišel s varováním, že koalice konzervativců a liberálních demokratů by ohrozila ekonomickou obrodu Británie.

Vůdce konzervativců David Cameron obvinil Browna že se snaží zastrašit voliče a zdůraznil, že jen konzervativci nabízejí opravdovou změnu. Vládní labouristé v průzkumech volebních preferencí klesli na třetí místo a zasvěcení pozorovatelé hovoří o možnosti patové situace v parlamentě po volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Televizní debatu lídrů okomentoval v Ozvěnách dne Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Británii Milan Kocourek

Vše je zatím otevřené

Podle komentářů britských médií si ve čtvrteční televizní debatě nejlépe vedl vůdce konzervativců Cameron. „S tím celkem souhlasím, i když místy se o mě pokoušel spánek, protože nic nového jsem osobně neslyšel,“ poznamenal v Ozvěnách dne spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Milan Kocourek.

„Ale uznám, že Cameron byl nejlepší, byl agresivnější a bylo zřejmé, že má své argumenty pečlivě promyšlené. Na premiéru Brownovi byla vidět únava; vypadal trochu modře, s kruhy pod očima. Ale argumenty přednášel plynule a dost přesvědčivě.“

„Vůdce liberálních demokratů Clegg, který si vedl velmi dobře v předchozích dvou kolech, byl tentokrát podle mě nejslabší, i když dal podnět k velmi živé výměně názorů ve věci imigrace, ale také debata o britské ekonomice byla poměrně živá,“ dodal Kocourek.

Jak volby v Británii nakonec dopadnou, je stále otevřené. Hodně voličů dosud není rozhodnuto a velkou neznámou například je, nakolik labouristům v očích voličů uškodí poslední faux pas premiéra Browna.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme