V britské vládní koalici se objevují neshody kvůli postihu výtržníků

Londýnská policie pokračuje v pátrání po účastnících nedávných nepokojů. Také soudy pracují na plné obrátky. Začínají se ale projevovat trhliny ve vládní koalici konzervativců a liberálních demokratů. Mají totiž rozdílný názor na trestání usvědčených pachatelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Londýně odvádějí v poutech jednoho z rabujících.

Policisté v Londýně odvádějí v poutech jednoho z rabujících. | Zdroj: Reuters

V souvislosti s výtržnostmi už bylo v Londýně zatčeno téměř 1000 osob a mimo hlavní město asi 900 podezřelých. Policie při pátrání po výtržnících využívá záznamů pouličních kamer, které promítá na obřích obrazovkách s výzvou, aby se jedinci zachycení na záznamu přihlásili na policii, anebo aby je nahlásili ti, kdo je znají. Tento postup praktikují například ve východním Londýně a přináší tam výsledky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak pokračuje stíhání účastníků nedávných nepokojů, mluvil londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek v Odpoledním Radiožurnálu

„Vyšetřovatelé oznámili, že krátce po zahájení této projekce se na místní policejní stanici přihlásil nejméně jeden člověk podezřelý ze žhářství a drancování obchodů. Byl ihned zatčen. Jsou také hlášeny případy, kdy rodiče nahlásili své děti na základě policejních informací. Podle novinových zpráv vyšetřovatelům zbývá ještě projít 20 tisíc hodin záznamu z těchto kamer. Očekává se, že zatčených bude mnohem víc,“ uvedl v Odpoledním Radiožurnálu náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Usvědčeným pachatelům soudy vyměřují přísnější tresty než obvykle, podle odhadu justičních orgánů jsou tresty vězení až o čtvrtinu delší - a to má značný dopad na vězeňský systém. Počet vězňů v Anglii a Walesu přesáhl 86 tisíc osob, což je rekord všech dob. Guvernéři některých věznic hlásí, že bude-li odsuzování pokračovat dosavadním tempem, jejich věznice budou brzy přeplněné. Nicméně podle ministerstva spravedlnosti systém bude schopen se s takovým nárůstem vypořádat.

Vláda zároveň chce zpřísnit pravidla týkající se vykázání problémových nájemníků z obecních bytů. Zatím mohou být vykázáni jenom ti, kteří vyvolávají nepokoje „místně“. Vláda chce nyní tento postih rozšířit i na nájemníky obecních bytů, kteří se podílejí na nezákonné činnosti mimo okrsek svého bydliště.

Nejpostiženější londýnská čtvrť Tottenham den po nepokojích (11. 8. 2011) | Foto: Filip Jandourek

S tím však nesouhlasí někteří liberální demokraté. Namítají, že jestliže se odepřou sociální dávky a další výhody účastníkům nepokojů, mohou tím být postiženi zcela nevinní lidé v jejich bezprostředním okolí. Proti těmto návrhům vlády bude podle svých slov hlasovat i mluvčí liberálních demokratů pro domácí záležitosti v parlamentě.

„Zatím se nejedná o velkou vzpouru mezi liberálními demokraty, ale situace by se mohla přiostřit po návratu poslanců z letních prázdnin,“ podotkl závěrem Milan Kocourek.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme