V britském parlamentu bude vypovídat ředitel firmy BP
Před výborem britského parlamentu pro energetiku a klimatické změny bude dnes vypovídat generální ředitel společnosti BP Tony Hayward. Tématem grilování nebude nic jiného než důsledky katastrofálního úniku ropy v Mexickém zálivu. Výpověď šéfa BP poutá velkou pozornost také amerických médií.
Haywardova výpověď před parlamentním výborem bude jeho první veřejné vystoupení po celé řadě týdnů a bude se na ni soustřeďovat zájem nejen ropného průmyslu nýbrž i amerických zákonodárců.
Výpověď se bude týkat rizik při hloubkových vrtech u britských břehů. Právě zveřejněná zpráva společnosti BP o nehodě v Mexickém zálivu z 20.dubna uvádí, že havárie byla důsledkem celého sledu událostí, nikoli jediného incidentu.
I když BP má značný podíl viny, spoluodpovědnost by měly nést také subdodavatelé jako Deepwater Horizon a Halliburton.
Obavy penzijních fondů
Poslanci už minulý týden vyslechli zástupce firmy Transocean, spoluviníka dubnové havárie v Mexickém zálivu, kdy po výbuchu na plošině Deep Horizon unikly do moře milióny barelů ropy.
Poslanci budou mít k dispozici navíc zprávu o nehodě, kterou zveřejnila minulý týden společnost BP a která je podle finančního korespondenta BBC Roberta Pestona výčtem pochybení firmy: „Je to katalog věcí, které nevyšly tak, jak měly, a BP se z toho snaží vinit své dodavatele, ale firma samozřejmě nezabránila tomu, aby se právě oni dopustili kroků, který každý jednotlivě přispěl k tomu neštěstí,“ říká Robert Peston.
Spolupracovník českého rozhlasu Ivan Kytka přímo z Londýna ve Světě o deváté
připomněl, že firma BP čelí rozsáhlému šetření ve Spojených státech, kde může dokonce čelit žalobě z trestného činu obecného ohrožení s nedozírnými finančními následky.
„Britští poslanci nečelí rozzlobeným voličům z okresů přímo dotčených katastrofou, nicméně BP je velmi aktivní i v Severním moři, kde má Británie hlavní naleziště ropy a zemního plynu. Poslanci budu ctít slyšet ujištění, že něco podobného se nebude opakovat.“
Kytka také připomněl, že hlavním akcionářem BP jsou britské penzijní fondy a jejich akcionáři mají obavy, jaký dopad bude mít tragédie na akcie společnosti.