V britském parlamentu bude vypovídat ředitel firmy BP

Před výborem britského parlamentu pro energetiku a klimatické změny bude dnes vypovídat generální ředitel společnosti BP Tony Hayward. Tématem grilování nebude nic jiného než důsledky katastrofálního úniku ropy v Mexickém zálivu. Výpověď šéfa BP poutá velkou pozornost také amerických médií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě hasí požár po výbuchu na vrtné plošině v Mexickém zálivu

Lodě hasí požár po výbuchu na vrtné plošině v Mexickém zálivu | Zdroj: ČTK

Haywardova výpověď před parlamentním výborem bude jeho první veřejné vystoupení po celé řadě týdnů a bude se na ni soustřeďovat zájem nejen ropného průmyslu nýbrž i amerických zákonodárců.

Výpověď se bude týkat rizik při hloubkových vrtech u britských břehů. Právě zveřejněná zpráva společnosti BP o nehodě v Mexickém zálivu z 20.dubna uvádí, že havárie byla důsledkem celého sledu událostí, nikoli jediného incidentu.

I když BP má značný podíl viny, spoluodpovědnost by měly nést také subdodavatelé jako Deepwater Horizon a Halliburton.

Obavy penzijních fondů

Poslanci už minulý týden vyslechli zástupce firmy Transocean, spoluviníka dubnové havárie v Mexickém zálivu, kdy po výbuchu na plošině Deep Horizon unikly do moře milióny barelů ropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Kytka ve Světě o deváté

Poslanci budou mít k dispozici navíc zprávu o nehodě, kterou zveřejnila minulý týden společnost BP a která je podle finančního korespondenta BBC Roberta Pestona výčtem pochybení firmy: „Je to katalog věcí, které nevyšly tak, jak měly, a BP se z toho snaží vinit své dodavatele, ale firma samozřejmě nezabránila tomu, aby se právě oni dopustili kroků, který každý jednotlivě přispěl k tomu neštěstí,“ říká Robert Peston.

Spolupracovník českého rozhlasu Ivan Kytka přímo z Londýna ve Světě o deváté
připomněl, že firma BP čelí rozsáhlému šetření ve Spojených státech, kde může dokonce čelit žalobě z trestného činu obecného ohrožení s nedozírnými finančními následky.

„Britští poslanci nečelí rozzlobeným voličům z okresů přímo dotčených katastrofou, nicméně BP je velmi aktivní i v Severním moři, kde má Británie hlavní naleziště ropy a zemního plynu. Poslanci budu ctít slyšet ujištění, že něco podobného se nebude opakovat.“

Kytka také připomněl, že hlavním akcionářem BP jsou britské penzijní fondy a jejich akcionáři mají obavy, jaký dopad bude mít tragédie na akcie společnosti.


Milan Kopp, Milan Kocourek, Ivan Kytka, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme