V britském tisku se opět rozvířila diskuze okolo zásahu v Iráku

Britská vláda cenzurovala dopis, který kritizoval zásah v Iráku. Francouzský prezident vytáhl do boje za euroústavu. Italský tisk o papežově zdraví. Vědci vypočítali vzorec lásky. To jsou hlavní témata čtvrtečního výběru za zahraničních deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Británii se opět rozvířila diskuze okolo zásahu v Iráku. Včera totiž vyšlo najevo, že o legalitě zásahu v Iráku pochyboval dokonce samotný ministr spravedlnosti, a to pouhé dva týdny před tím, než se britští vojáci připojili k americké invazi. Jak informuje deník Guardian, právě tuto informaci uvedla ve svém rezignačním dopise právní poradkyně ministra zahraničí Elisabeth Wilmshurstová, která ze svého místa odstoupila v předvečer zásahu v Iráku.

Zmiňovanou pasáž v jejím dopise však britská vláda cenzurovala. Včera se utajovaný odstavec objevil v tisku díky zákonu o právu na informace. Podle Wilmshurstové ministr spravedlnosti varoval premiéra Blaira, že britská účast na invazi by mohla být mezinárodním soudem považována za nelegální. Ovšem pak prý svůj názor změnil a podřídil se "oficiální linii" vlády. Lord Goldsmith však nyní jakoukoliv změnu názorů popírá, uvádí britský Guardian.

Odhalení cenzury by mohlo premiéru Blairovi hodně uškodit, připojuje svůj názor deník Independent. Spolu s kritickou zprávou výboru pro obranu dolní komory britského parlamentu, která Blaira kritizuje za nepřipravenost poválečného uspořádání Iráku, to je další citelná rána na poli obhajoby irácké války před veřejností, soudí The Independent.

Francouzský prezident Jacques Chirac vytáhl do boje za euroústavu. Včera vzkázal obyvatelům své země, že odmítnutí euroústavy by mohlo poškodit pozici Francie v Evropské unii. Tématu se věnuje například francouzský, anglicky psaný list Tocqueville Connection. Francouzské referendum o ústavě se má konat už 29. května a výzkumy veřejného mínění ukazují, že francouzští voliči mohou historický text euroústavy odmítnout 51 procent by hlasovalo proti ústavě.

Většina z kritiků ústavy se nachází v levé části politického spektra. Odpůrci ústavy tvrdí, že se Evropská unie zaprodala anglosaským obchodním zájmům. Prezident Chirac nyní apeluje na Francouze, aby euroústavu nezatracovali. Francie prý z ní může mnoho získat a nic tím neztratí, dodává francouzský list.

Velikonoce se kvapem blíží a přestože se papež Jan Pavel II. objevil včera krátce v okně své pracovny a pozdravil věřící na Svatopetrském náměstí, ve Vatikánu a mezi věřícími vládnou velké obavy. Italské listy věnují papežovu zdravotnímu stavu dlouhé články. Například nejčtenější deník, Corriere della sera, uzavírá článek o papeži slovy: ubezpečující a znepokojující zprávy a prohlášení se střídají. Pro novináře je obtížné hodnotit věrohodnost obou verzí. Tímto i dalšími tamními deníky listovala římská spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje v italského tisku

Vědci vypočítali vzorec na lásku. Podle slovenského deníku SME je rovnice láskyplného a šťastného vztahu jednoduchá: jde o to, aby jakoukoliv kritiku adekvátně vyvažovaly pochvaly. K tomuto závěru došel německý psycholog Hans-Werner Bierhoff, který zkoumal několik tisíc jedinců i párů a výsledky studie uveřejnil v knize Co dává lásce sílu. Pokud chcete mít naplňující partnerský vztah, musíte na něm pracovat, tvrdí kniha.

To znamená, že se musíte věnovat nejen lásce, ale také řešit problémy, které do vztahu přicházejí zvnějšku například nezaměstnanost, nemoci nebo stres. Ovšem pokud se budete držet uvedené rovnice, určitě se vám podaří vytvořit krásný vztah. Určitě to stojí za pokus, dodává slovenský deník protože podle dalších vědeckých výzkumů právě láskyplný vztah prodlužuje život.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme