V britském Watfordu se sešli mocní tohoto světa. Konference ‘Bilderbergu‘ je poprvé otevřenější

Ve Watfordu u Londýna rokují až do neděle prominentní hosté Bilderbergu, tedy účastníci výroční a hlavně hermeticky uzavřené konference. Do luxusního hotelu Grove se údajně sjelo 138 předních světových politiků, bankéřů, průmyslníků nebo členů panovnických rodů. Letos poprvé smí veřejnost ‘pod pokličku‘ tajemné schůzky malinko nahlédnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní plot kolem hotelu Grove, kde probíhá setkání skupiny Bilderburg | Foto: Reuters

Bilderberská dostaveníčka se konají už od roku 1954. Dlouho se nevědělo, kdo na tajuplné schůzky mýty opředeného Bilderbergu vlastně jezdí, a už vůbec se netušilo, co se na setkáních řeší.

I tentokrát je Bilderberg v podstatě setkáním duchů. Skuteční účastníci konference zůstávají ukrytí v útrobách hotelu Grove, který hostil už i Tigera Woodse. Reální jsou leda odpůrci mýty opředeného setkání, teatrální křiklouni a desítky hlídkujících policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Watfordu u Londýna rokují až do neděle prominentní hosté Bilderbergu. Přihlásil se odtamtud londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Právě fakt, že daňoví poplatníci financují zajištění bezpečnosti soukromého jednání, je řadě lidí, včetně starostky Watfordu, trnem v oku.

„Když si vzpomenu na setkání Bilderbergu v Itálii v roce 2004, tam jsme směli být v bezprostřední blízkosti, mohli jsme se účastníků v podstatě dotknout. Tehdy nás ale bylo jen pět. V průběhu let přibylo bezpečnostních opatření i policistů,“ popisuje švýcarský aktivista, který si říká Mr. Freeman.

Přítomní novináři uzavírají sázky, komu že patří obrys postavy za tmavými skly limuzín. Milovníci konspiračních teorií se pak dohadují, zda účastníci Bilderbergu domlouvají načasování války s Íránem, nebo celkově usilují o nadvládu nad světem.

Řeší se taky, co slovo ‘Bilderberg‘, jinak název hotelu, kde se tajná skupinka sešla v roce 1954 poprvé, může znamenat. Někteří dokonce fantazírují, že ‘Bilderberg Club‘ je ve skutečnosti celým názvem britské BBC, která mimochodem tajemné schůzky tradičně ignorovala.

Demonstranti stojí za bezpečnostní bariérou v areálu hotelu Grove, kde se koná setkání skupiny Bilderburg | Foto: Reuters

Letos ale Bilderberg pod tlakem veřejnosti i některých účastníků roušku tajemna přece jen do určité míry odložil. Poprvé zveřejnil seznam účastníků i témata jednání. Souhlasil dokonce se zřízením neoficiálního tiskového střediska. Odpůrcům akce je to pořád málo.

„Na setkání do Watfordu přijeli lidé, kteří jsou podle mnohých zločinci. Vezměte si představitele banky HSBC, která ve Spojených státech prala špinavé peníze, nebo banky Barclays, která švindlovala s hypotékami,“ upozorňuje novinář Tony Gosling, který má Bilderberg dlouhodobě v hledáčku.

Předseda Evropské komise Barroso, britský ministr financí Osborne, šéfka MMF Lagardeová nebo generální ředitel Siemensu Löscher, se v hotelu, kde jedna noc přijde na 300 liber, zdrží do neděle. V souladu s tradicemi Bilderbergu nemají účastníci o ničem hlasovat ani přijímat závěrečné komuniké.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme