V britských obchodech si zloději přicházejí na své

Krádeže v britských obchodech v posledních pěti letech stouply o 70 procent navzdory zlepšeným bezpečnostním opatřením. Problém však vyplývá take z té okolnosti, že britské věznice jsou už plné. Podle odhadů britského konzorcia maloobchodníků vloni představovaly krádeže hodnotu přes dvě miliardy liber.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup

nákup | Foto: Jan Rosenauer

Konzorcium ve své zprávě take uvádí, že zloději ukradnou při každé akci zboží v průměrné hodnotě 149 liber. Tento druh zločinu je velmi rozšířen a některé obchody jsou dokonce nuceny kvůli němu zavřít. Od roku 2000 celková hodnota krádeží z obchodů představuje přes 13 miliard liber, navzdory čtyřem miliardám věnovaným na prevenci tohoto nešvaru.

Generální ředitel konzorcia maloobchodníků Kevin Hawkins v rozhovoru por BBC řekl: "Velký nárůst počtu krádeží v obchodech je velmi znepokojivý. Zloději se vracejí zpátky, protože se domnívají, že není žádný účinný odtrašovač." Tento problém je umocněn skutečností, že zaměstnanci v britských obchodech se řadí mezi největší zloděje v evropském kontextu - jen na Islandu zaměstnanci kradou od svých zaměstnavatelů víc, jak vyplývá z jiného průzkumu.

Hawkinsovo konsorcium, které zastupuje téměř 90 procent britských maloobchodníků, chce, aby trest vězení byl nadále soudům k dispozici při potírání krádeží. Většina zlodějů považuje postihy za přiliš měkké. Ovšem značnou komplikaci představuje skutečnost, že britské věznice jsou již plné. Jak prohlásil ministr vnitra John Reid, vláda je odhodlána stavět nové věznice co nejrychleji. Nicméně jeho ministerstvo právě rozhodlo využívat co nejvíce také policejních cel k věznění odsouzenců jako přechodné opatření.

A nátlaková skupina Smart Justice, která se zasazuje o alternativní tresty místo vězení argumentuje, že jelikož většina zlodějů se ke zlodějně po propuštění z vazby vrací, je zapotřebí odstraňovat především příčiny zločinnosti jako je na příklad závislost mnoha trestanců na drogách a podobně. Takže momentálně se situace na této parketě britské justice zdá takřka neřešitelná.

Nedávno způsobil pozdvižení jeden náruživý policista v hrabství Dorset, který rozeslal maloobchodníkům dopis s radou, aby nenahlašovali krádeže zboží představující menší hodnotu než 75 liber. Tento dopis maloobchodníky velice rozhněval. Nadřízený dotyčného policisty se nakonec všem omluvil s poukazem na to, že to byla vyložená kolegova chyba, která nemá nic společného s policejními postupy v hrabství Dorset.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme