V Bruneji hrozí za oslavy Vánoc vězení, křesťané protestují na sociálních sítích

Brunejský sultán zakázal slavit Vánoce. Kdo zákaz poruší, může jít do vězení až na pět let. Absolutistický vládce ostrovní země zavedl od května roku 2014 právo šaríja. Teď tvrdí, že oslavy Vánoc by mohly poškodit muslimskou víru. Třetina obyvatel země se ale hlásí k budhismu nebo křesťanství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brunejský sultanát | Foto: Fotobanka Pixabay

Nošení čepice Santa Clause nebo odesílání vánočních přání je teď v brunejském sultanátu trestné. Zakázána je i vánoční výzdoba, včetně zdobení stromečků.

Pokud brunejští křesťané přece jen chtějí doma vánoce slavit, musí předem informovat úřady. Oslavy přitom nesmí rušit sousedy.

Brunejský sultanát leží na ostrově Borneo, žije v něm jen asi 420 tisíc obyvatel. Díky příjmům z ropy patří mezi nejbohatší země světa.

„Muslimové, kteří budou během vánočních oslav využívat tradiční symboly, jako je kříž, svíčky, vánoční stromky, zpěv náboženských písní, posílání vánočních přání, vánoční dekorace a další, podkopávají islámskou víru,“ řekl jeden z imámů.

„Někteří jedinci si mohou myslet, že jde o povrchní záležitost a neměla by být považována za problém. Ale jako muslimové musíme svoji víru udržovat a vyhýbat se oslavám jiných náboženství, které by mohly mít vliv na naši islámskou víru,“ dodal imám.

Někteří obyvatelé Bruneje zákaz oslav Vánoc odmítli a na protest vyvěsili na sociální média vánoční obrázky s hashtagem #MyTreedom.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme