V Bruselu berou Evropský týden mobility vážně

Začal Evropský týden mobility - v příštích dnech se ve velkých i menších městech po celé Evropské unii budou konat nejrůznější akce, které mají přispět k propagaci dopravy šetrné k životnímu prostředí. V Bruselu k tomu přistupují docela radikálně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pascal Smet

Pascal Smet | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Soukromé automobily nebudou mít v neděli přístup na silnici v žádné z 19 bruselských čtvrtí. Jinak než pěšky, na kole, nebo městskou hromadnou dopravou se Bruselané po městě nepohnou - jak říká ministr regionální vlády brusleského regionu Pascal Smet, je to už páté vydání akce Den bez aut.

"Před pěti lety jsme si řekli, že by se měla změnit mentalita lidí, a rozhodli jsme se, že jim ukážeme, že je možné dostat se z domu pohybovat se po městě bez auta, v městské hromadné dopravě, na kole nebo prostě pěšky," říká ministr.

"Zpočátku bylo samozřejmě hodně lidí proti - od majitelů restaurací, kteří říkali, že k nim nikdo nepřijde, po starší lidi, kteří říkali, že se bez auta neobejdou. Ale naštěstí jsme měli 4krát krásné počasí a lidem se ta myšlenka zalíbila," poznamenává Smet a dodává, že úřady musejí dělat víc, než jenom zakázat autům vyjet do ulic. Občanům se prý musí nabídnout i nějaký program. O tomto víkendu je proto vstup do bruselských památek a muzejí zdarma.

Na náměstí u Justičního paláce, odkud je krásný výhled na Brusel, se proto dláždění pokryje na den trávníky, na kterých budou Bruselané moci piknikovat.

"Zorganizujeme i vesnici mobility, kde se budou lidé moci dozvědět něco o alternativních způsobech dopravy," slibuje ministr Smet. V každé městské čtvrti jsou navíc připravené projížďky s průvodci, kteří budou vést historicko-naučné projíždky ulicemi, a tak by se dalo pokračovat. A jak celá akce vychází ekonomicky?

"Velmi dobře," směje se Pascal Smet. Při prvním bruselském dnu bez aut některé restaurace dokonce zavřely - ale po dvou letech zůstaly otevřené. Proč? Protože celé město vyjde do ulic a lidé chtějí posedět a užít si to.

"Mentalitu lidí to samozřejmě nezmění," říká ministr Smet. "Ale je to součást soustavné propagace, která jen za loňský rok zvýšila počet lidí přepravených v městské hromadné dopravě o 7 procent."

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme