V Bruselu se bude jednat o bezpečnosti jaderných elektráren

Kvůli bezpečnosti evropských jaderných elektráren se v Bruselu mimořádně sejdou ministři energetiky sedmadvacítky. Obavy o stav jaderných zařízení v Evropské unii vyvolala havárie v japonské elektrárně Fukušima poškozené před deseti dny zemětřesením a následnou vlnou tsunami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) posílá do sídla Rady Evropské unie svého náměstka Tomáše Hünera, který je za sektor energetiky zodpovědný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) v Ranním interview Radiožurnálu

Podle Kocourka bude schůzka především informativní. „Bude podána informace, jaké jsou nejnovější poznatky o vývoji situace v Japonsku a co by Evropa případně měla podniknout, aby se v Evropě nikdy taková situace neopakovala,“ řekla Radiožurnálu Kocourek.

Unijní experti na jadernou energetiku se minulý týden na schůzce v sídle Evropské komise shodli na potřebě zátěžových testů atomových reaktorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání energetické rady v Bruselu informoval na Rádiu Česko zpravodaj Pavel Novák

Zkoušky odolnosti atomových elektráren mají být dobrovolné. Zodpovědnost za bezpečnost jaderných zařízení mají jednotlivé členské státy, nikoli Unie. Ta ale může stanovit společné standardy, které by měla ochrana elektráren splňovat.

Evropská komise má dát členským zemím předběžný seznam požadavků nebo kritérií, kterým by měly elektrárny v testech vyhovět. Například zabezpečení záložních zdrojů napájení chladícího systému reaktoru, odolnost elektrárny proti povodni nebo zemětřesení. Další expertní schůzky mají určit metody provádění testů.

Kocourek k tomu uvedl, že české jaderné elektrárny mají narozdíl od japonských jedno jištění přívodu proudu navíc. „U nás jeden z jisticích systémů je systém, který má jakési krátké spojení mezi našimi jadernými elektrárnami a některými vodními přehradami, to znamená nezávisle na rozvodné síti. I z tohoto pohledu jsou naše elektrárny bezpečnější,“ vysvětlil ministr.

Ze 27 členských zemí vyrábí elektřinu pomocí jádra 14 států. Ze 143 reaktorů jich je nejvíc ve Francii, a to 58. Například Německo už se v reakci na japonskou katastrofu rozhodlo, že zkontroluje všechny své elektrárny a sedm nejstarších dokonce na tři měsíce odstaví. Také Belgie oznámila, že své dvě elektrárny nechá otestovat mezinárodním týmem odborníků ještě letos.

Pavel Novák, Lucie Maňourová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme