O brexitu se bude jednat ve třech fázích. Británie potvrdila, že chce odejít z jednotného trhu

Británie chce odejít z jednotného evropského trhu a chce s unií dojednat dohodu o volném obchodu. Po prvním oficiálním setkání k brexitu to řekl britský ministr pro otázku odchodu z unie David Davis. Po oslabení vládních konzervativců v nedávných volbách nebylo jasné, jakou podobu budoucích vztahů Londýn bude chtít.

Brusel (Aktualizováno: 21:57 19. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Davis, britský státní tajemník určený pro vyjednávání opuštění Evropské unie. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Davis zdůraznil, že na postoji Británie se nic nezměnilo. Jeho země chce získat zpět kontrolu nad svými hranicemi a zákony, a proto nemůže dodržovat čtyři svobody vyžadované unií pro setrvání na jednotném trhu. Po prvním dnu jednání prohlásil, že je optimistou a věří, že se vše stihne dojednat.

Stanovení rozvrhu rozhovorů bylo hlavním cílem premiérové schůzky. Podle unijního vyjednávače Michela Barniera budou obě strany jednat vždy jeden týden v měsíci a každému z hlavních témat se bude věnovat jedna pracovní skupina. V úvodu se zaměří především na práva občanů a finanční vyrovnání.

Nejbližší spolupracovníci hlavních vyjednavačů se mají přímo věnovat otázce budoucího uspořádání na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou. Vyjednávači nechtějí, aby došlo k opětovnému zavedení „tvrdých hranic“ s ozbrojenou pohraniční stráží.

Komplikované problematice, která má důsledky pro irský mírový proces, se však dnes v Londýně nevyhnuli britská premiérka Theresa Mayová a její nový irský protějšek Leo Varadkar, kteří na společné tiskové konferenci hovořili o tom, že budoucí hranice mezi EU a Spojeným královstvím musí být neznatelná.

„Zatímco mezi našimi dvěma zeměmi bude politická hranice, neměla by být hranice ekonomická, a jakákoli hranice, která bude existovat, by měla být neviditelná,“ prohlásil Varadkar.

Dojednán byl v pondělí předběžný časový rozvrh jednání, předpokládající čtyřtýdenní jednací cyklus.

O brexitu dnes hovořili také šéfové vlád zemí Beneluxu (Belgie, Nizozemsko, Lucembursko) a visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), kteří se shodou okolností v den zahájení brexitových jednání sešli ve Varšavě. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky mají společný zájem na tom, aby brexit co nejméně poškodil export a občany EU žijící v Británii.

„Je docela příznačné, že naše setkání se konalo v den, kdy se začalo jednat o brexitu. Musíme se snažit si více porozumět,“ prohlásil Sobotka.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme