V Bruselu se jednalo o možném vytvoření jednotné palestinské vlády

Jak by Evropa a sousedé palestinské autonomie mohli pomoci vytvoření jednotné vlády umírněného Fatahu i radikálního hnutí Hamas? O tom jednali zástupci Evropské unie s egyptským ministrem zahraničí a diplomaty z Jordánska a palestinských území. O vytvoření kabinetu se zastoupením obou znepřátelených hnutí se diskutuje od 10. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

Jednotná vláda by měla hlavně za úkol připravit nové parlamentní a prezidentské volby v autonomii a také garantovat obnovu pásma Gazy, poničeného nedávnou izraelskou vojenskou operací proti teroristům z Hamasu. Ačkoli dárcovská konference v Šarm aš-Šajchu přinesla palestinské autonomii sliby poskytnutí až 4 a půl miliardy dolarů na obnovu Gazy, její rekonstrukce jde stále velmi pomalu.

"To není něco, co se stane za 24 hodin. Je zapotřebí zajistit otevření všech přechodů do tohoto pásma, aby se tam mohl začít dodávat mnohem větší objem věcí. Dnes je to množství stále velmi omezené," řekl vysoký představitel Unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg chce spolu s ostatními unijními politiky žádat Egypt, aby pokračoval ve své úloze zprostředkovatele vnitropalestinských jednání.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme