V Bruselu se poprvé sešel evropský Konvent

V Bruselu začala historická debata o budoucnosti Evropské unie - Konvent. Ten sdružuje zástupce patnácti členských zemí a třinácti kandidátských států EU. Za Českou republiku se ho účastní ministr zahraničí Jan Kavan, předseda zahraničního výboru sněmovny Jan Zahradil a senátor Josef Zielenec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Konvent Evropské unie je událost, která nemá obdoby. Dvacet osm zemí se bude příštích osmnáct měsíců radit, jak změnit Evropskou unii, jak z ní udělat atraktivní věc, která by občany více zajímala. Součástí diskuse bude také otázka, zda by Unie neměla převzít ještě více pravomocí od národních států.

Důvod pro uspořádání Konventu je jediný, ale pro Českou republiku důležitý. Unie nemůže fungovat jako dosud až bude mít ne patnáct, ale dvacet osm členů. Proto je nutné ji reformovat a přizpůsobit době.

První den Konventu se ale touto otázkou nezabýval. Kandidátské státy vyjadřovaly nespokojenost s tím, že nemají svého zástupce v předsednictvu Konventu - to chce změnit náš ministr zahraničí Jan Kavan. "Nakonec, 13 kandidátských zemí reprezentuje téměř polovinu Konventu a myslím si, že bychom na to měli mít právo".

Poslanec Jan Zahradil chce od Konventu hlavně respekt vůči suverenitě národních států. Nepřeje si, aby se Konvent stal hlásnou troubou bruselských představitelů Evropské unie. "Existuje určitý stupeň frustrace na straně zástupců národních parlamentů, ta frustrace je dlouhodobá a pramení z toho, že si v procesu evropské integrace celá léta připadali poněkud odstrčeni stranou".

Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme