V Bruselu se rozhodne o budoucnosti Tuska. Reprezentuje i vás, Čechy a Slováky, říkají Poláci

V Bruselu se ve čtvrtek rozhodne o novém šéfovi Evropské rady, tím je dosud bývalý polský premiér za stranu Občanská platforma Donald Tusk, který pravděpodobně svou funkci znovu obhájí. A zatímco současná vláda Práva a spravedlnosti se postavila proti svému krajanovi Tuskovi a chce na jeho místo europoslance Jacka Saryusze-Wolského, většina Poláků by si podle průzkumu Tuska v Bruselu přála i pro druhé období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk oznamuje dohodu o řeckém dluhu | Zdroj: Reuters

Dění ve vzdáleném Bruselu polští voliči sice obvykle moc nesledují. Ale tentokrát je to jiné. V roce 2014, tedy celkem nedávno, brali nástup Donalda Tuska do Bruselu jako bez nadsázky historický moment.

„Pro Polsko to byla velká událost, na lidi to podle průzkumů hodně zapůsobilo. Donald Tusk je první Polák, který se v unijních institucích dostal tak vysoko. My Poláci jsme to vnímali jako určitou poctu, ocenění našeho státu. Proto je ta volba pro nás důležitá a zajímá hodně lidí,“ říká šéf výzkumné agentury IBRIS Marcin Duma.

Tusk zůstane 'prezidentem EU', Kaczyńského kandidát je bez šance, míní německá média

Číst článek

Z nedávného průzkumu agentury IBRIS vyplývá, že většina Poláků by chtěla, aby vláda podpořila Donalda Tuska. Přeje si to 54 procent dotázaných. Druhou, oficiální kandidaturu Jacka Saryusze-Wolského podporuje 27 procent, zbytek nepodporuje žádného z nich a chtěl by jiné řešení.

I když vezmeme v potaz odchylku u přesnosti výzkumu, výsledek je podle Dumy jasný. „Můžeme s jistotou říct: víc než polovina Poláků chtěla, aby byl Donald Tusk kandidátem Polska na předsedu Evropské rady,“ vysvětlil ředitel.

„Myslím, že už ho v Evropě znají, všichni mu důvěřují. Hlavně asi proto,“ myslí si Polák Michal. K jeho názoru se připojila i kolemjdoucí Marie. Podle Varšavana Waclawa Tusk nereprezentuje jen Polsko, ale celý středoevropský region. „Tedy i vás Čechy a Slováky. Zná naši realitu,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský zpravodaj Vít Pohanka se ptal Poláků na Donalda Tuska

Opačný názor má Polka Agnieszka. „Ne, ne, ne! Já ho nechci. Zdá se mi, že už ho u nás mnoho jiných lidí nechce. Hodně toho nasliboval a nic se neudělalo,“ uvažuje o Tuskově politické dráze.

Polská vláda Tuska odmítá, protože prý politik porušuje základní pravidla osmadvacítky. Polský ministr zahraničí ho také označil za vůdce opozice proti polské vládní straně Právo a spravedlnost. Tusk v prosinci kritizoval plán kabinetu ve Varšavě omezit přístup médií do parlamentu a ohradil se i proti reformě ústavního soudu.

Předseda Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński pak Tuska označil doslova za německého kandidáta. Jeho strana ve středu zveřejnila videospot, ve kterém Tuska viní ze spiknutí proti Polsku, z migrační krize a teroristických útoků, spolčení s Německem i poškozením polského průmyslu.

Podle zástupců opozice je odpor proti Tuskovi a kandidatura Saryusze Wolského vnitropolitickou hrou Jarosława Kaczyńského.

Vít Pohanka, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme