V Bruselu se schází první unijně romský summit

Jak se dnes žije Romům v Evropě a jak této etnické komunitě pomoci v integraci do společnosti. O tom se bude dnes mluvit na prvním summitu Evropské unie, který se zabývá otázkou této největší etnické menšiny v řadě států sedmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romská asistentka s dětmi při projektu Naše romské dítě | Foto: Jana Šustová

Zpráva Evropské komise vydaná v červenci říká, že miliony Evropanů romského původu trpí soustavnou diskriminací a rozsáhlým sociálním vyloučením. Podle eurokomisaře pro rovné příležitosti Vladimíra Špidly mají ale Unie a její členské státy nástroje, jak tuto situaci napravit.

Programy na pomoc Romům se dají financovat z Evropského sociálního fondu. Jen v letech 2000 až 2006 se z něj na projekty pro Romy použilo 275 milionů eur.

Summitu o situaci Romů v Evropě se zúčastní 4 stovky zástupců národních i evropských institucí, romských sdružení a nevládních iniciativ.

Jedním z hlavních řečníků na summitu bude americký finančník a filantrop - George Soros, zakladatel Institutu pro otevřenou společnost.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme