V Bruselu se schyluje k summitu lídrů zemí EU o finanční krizi

Evropská unie hledá společný postup proti finanční a hospodářské krizi. Při své návštěvě Evropské komise proto český premiér Mirek Topolánek svolal na 1. března mimořádný summit Evropské rady, který by měl zhodnotit dosavadní úsilí států v boji proti krizi a najít společný přístup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské unie | Foto: European Commission Audiovisual service

Má také připravit závěry pro pravidelnou schůzku, která se uskuteční po polovině března. Český premiér se s předsedou Evropské komise shodl, že právě v době, kdy sílí tlak na přijímání protekcionistických opatření je nutné dbát na dodržování pravidel jednotného trhu a férové hospodářské soutěže.

Premiér Topolánek prezentoval principy, které chce na summitu hájit: "Léčení krize přece nespočívá v tom, aby jednotlivé země šly proti pravidlům, na kterých Evropská unie stojí. A my v této pozici, české předsednictví, možná pro některé překvapivě, možná se to některým nelíbí, budeme stát na straně dodržování pravidel, dodržování toho, na čem Evropská unie stojí a na čem i den poté, až ta krize skončí, musí stát nadále," zdůraznil český premiér.

Obavy českého premiéra sdílí i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Také on varuje před hospodářským ochranářstvím: "Na všechny upřímně apeluji: Nehrajte si na osamocené rytíře. Nepostupujte osamoceně. Pro Evropu by to znamenalo tragédii."

Češi chtějí od Unie slyšet jasné odmítnutí protekcionismu. jednotlivé země mnohdy protežují vlastní ekonomiku a mohou ohrozit ekonomickou stabilitu Evropské unie. Českému rozhlasu to řekl člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout: "V současné době jsou všechny evropské země závislé na zahraničním obchodě, na dovozech i vývozech. Kdyby opravdu měla být zavedena nějaká opatření proti mezinárodnímu obchodu, tak by na to doplatili všichni."

Milan Kopp, Kamila Drtilová, Radek Pavlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme