V Bruselu se znovu otevřely školy a metro. Chrání je stovky policistů a vojáků

Studenti a děti v belgické metropoli se dnes po dvou dnech opět vrátili do škol a školek. Ty byly zavřené kvůli vážné hrozbě teroristických útoků. Po čtyřech dnech také znovu začalo jezdit metro. Riziko terorismu ovšem v Bruselu zůstává bezprostřední. Údajní pachatelé potenciálních útoků totiž policii stále unikají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bruselu se znovu otevřely školy a školky. Děti chrání stovky policistů | Zdroj: Reuters

Ostraha v hlavním městě je dnes mimořádně posílena. Bruselské školy hlídá 300 dodatečných policistů, 200 dalších má pak chránit stanice metra. Policisté stojí před areály škol a dovnitř pouštějí pouze děti. Podobné je to v metru, kde vchody střeží vojáci. Otevřela asi polovina stanic.

Mladá maminka dnes ráno odvedla svého syna do první třídy jedné bruselské základní školy. Jak říká, úřady by podle ní zbytečně neriskovaly. Když děti poslaly zpět do škol, musí to být bezpečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život v Bruselu se v rámci možností vrací do normálu. Natáčel o tom zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Rozhodnutí opět otevřít školy a metro věří i tento tatínek, který je rád, že se kromě toho otevřely i školky.

Do školy v bruselské čtvrti Ixelles vedl své dvě malé dcery i Tomáš Pirkl, Čech, který ve městě žije už osm let.

Strach má hlavně z toho, že podle úřadů Bruselu stále hrozí vážné nebezpečí terorismu. Dětem prý navíc není úplně lehké vysvětlit, co se vlastně děje.

„Proč je všude tolik vojáků, proč mají samopaly, že tady možná běhají nějací šílenci, kteří by mohli provést něco takového jako v Paříži,“ říká Pirkl.

Vojáky se samopaly děti na ulicích v Bruselu uvidí minimálně do pondělí, protože mimořádná hrozba teroristických útoků stále platí. Podle starosty Bruselu Yvana Mayeura ale život musí jít dál, protože lidé by se radikálním islamistům prostě neměli přizpůsobovat donekonečna.

„Když zavřeme školy, zakážeme kulturní představení, uzavřeme obchody a zakážeme lidem bavit se, zajít si na skleničku a na večeři, v jakém pak budeme žít režimu?“ ptá se starosta.

Podle toho, kolik lidí dnes jelo metrem a odvedlo své děti do školy je jasné, že obyvatelé Bruselu už se k běžným způsobům života i přes trvající hrozbu terorismu vrací.

Vojáci hlídkují v bruselském metru | Foto: Reuters

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme