V Bruselu skončil první summit EU pod českým předsednictvím

Hlavně o penězích v pátek jednali šéfové vlád a členských států evropské sedmadvacítky na summitu v Bruselu. Připravili také společný postoj před vrcholnou schůzkou 20 největších ekonomik světa na počátku dubna v Londýně. Evropa tam bude volat po zvětšení role Mezinárodního měnového fondu při zvládání finančních krizí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a José Manuel Barroso

Mirek Topolánek a José Manuel Barroso | Zdroj: ČTK

Evropští lídři se dohodli, že na setkání G20 budou prosazovat zdvojnásobení finančních prostředků MMF. Unie se přitom zavázala, že fondu na pomoc zemím postiženým hospodářskou krizí půjčí 75 miliard eur.

Více peněz bude také mít evropský fond pro země, které se ocitnou ve finančních potížích. Brusel v něm navýší prostředky z 25 miliard na 50 miliard eur. Zatím z něj už dostaly půjčky Lotyšsko a Maďarsko.

Na energetiku můžou v příštích dvou letech z Bruselu putovat až 4 miliardy eur. Unie se pod českým předsednictvím dohodla na podpoře výstavby energetických propojení mezi členskými státy.

Peníze dostane i plynovod Nabucco. Ten většina Unie považuje za hlavní prostředek omezení závislosti na Rusku. Podle českého vicepremiéra Alexandra Vondry tak Evropská unie bude lépe připravena na případný další výpadek dodávek zemního plynu.

Evropští prezidenti a premiéři dnes také schválili česko-polsko-švédský projekt východního partnerství. Jde o program pro šest zemí bývalého Sovětského svazu. Konkrétně jde o Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu.

Z kapitoly evropské politiky sousedství se na něj má do roku 2013 vyčlenit 600 milionů eur. Program má sloužit k podpoře občanské společnosti a demokracie a vytváření těsnějších vztahů Unie s východními sousedy.

Když budete dodržovat demokratická pravidla, dáme vám finanční podporu a v budoucnu i bezvízový styk - říká Unie šestici postsovětských zemí. Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga patří projekt Východního partnerství k nejdůležitějším výsledkům dvoudenní bruselské schůzky.

Unie tyto státy začátkem května pozve na zvláštní schůzku na nejvyšší úrovni. Ta se původně měla konat v Praze. Podle premiéra Mirka Topolánka to ale teď není jisté.

Barroso: Češi zvládli vedení summitu na výbornou

První řádná schůzka evropských lídrů pod českým předsednictvím dopadla na výbornou. Tvrdí to předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Češi podle něj svou úlohu zvládli.

"Na úvod bych chtěl složit poklonu českému předsednictví. Pod vedením premiéra Topolánka dosáhl summit velmi významných výsledků. Tohle byla Evropská rada zaměřená na konkrétní výsledky," řekl šéf Evropské komise.

Pavel Novák, Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme