V Bruselu slaví příchod jara průvodem masek. V jeho čele kráčí osel

Pestré barvy a všude plno zvuků. To je obrázek, který nabízí jarní příroda. Záplava barev a hudby je také průvodním znakem oslav příchodu jara v Belgii. Na mnoha místech se lidé oblékají do křiklavých kostýmů a procházejí v karnevalových průvodech městy. Karnevalový průvod v Schaerbeeku v Bruselu je oproti jiným belgickým oslavám jara ale trochu jiný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benátky se připravují na začátek karnevalu | Zdroj: Reuters

Schaerbeekský průvod je karnevalem městským, ne lidovým, který by byl založený na náboženské tradici. Proto se neodehrává před začátkem předvelikonočního půstu, ale během něj.

Vzhledem k tom, že se Schaerbeek nachází v bruselskému regionu, který je oficiálně dvojjazyčný, hrají k vystoupení francouzské i vlámské písničky. Průvod má také živého patrona. Jelikož má Schaerbeek ve svém městském znaku osla, nejde v čele průvodu král karnevalu, ale právě osel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do belgického Schaerbeeku se na tradiční městský festival přijel podívat také bruselský zpravodaj ČRo Pavel novák

Letos ulicemi Schaerbeeku projíždí 30 alegorických vozů a karnevalu se účastní na 800 lidí. Sešly se nejen folklórní skupiny a školy z Bruselu, ale i z jiných měst s karnevalovou tradicí v Belgii.

Zájem o karneval je v Schaerbeeku pokaždé vysoký. Podle odhadů organizátorů kolem 7 kilometrů dlouhé trati průvodu každý rok postává kolem 20 až 30 tisíc přihlížejících. Zatímco v průvodu jdou především rodilí Belgičané, diváky jsou jak starousedlíci, tak i přistěhovalci z různých koutů světa.

V roce 1906 karnevalový průvod založili obchodníci v obci, která tehdy přiléhala přímo k Bruselu. Letos se koná Schaerbeekský karneval už po třiaosmdesáté.

Pavel Novák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme