V Bruselu smaží hranolky automat. Připrava belgické speciality trvá 95 vteřin

V automatech si lze po vhození mincí koupit nejrůznější věci: kávu, žvýkačky nebo třeba kondomy. Na okraji Bruselu ale mají automat jako nikde na světě, padá z něj totiž belgické národní jídlo - hranolky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranolky (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podle vůně byste tipli jednu z mnoha belgických prodejen hranolek, ve skutečnosti tak ale potenciální zákazníky láká žlutý automat na hranolky hned u vchodu do supermarketu ve čtvrti Molenbeek na okraji Bruselu.

„Uvnitř je velká lednička, která hranolky udržuje zmražené. Přístroj pak odměří přesnou porci, což je 135 gramů,“ vysvětluje Antoine, technik z firmy, která zde automat instalovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na automat na hranolky v Belgii narazil zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Hranolky si ovšem jen málokdo dá bez omáčky a bez soli. I s tímto požadavkem se přístroj umí vypořádat – k výběru nabízí hned tři druhy omáček. A kromě toho i malou vidličku a pytlíček se solí. Jedna porce stojí dvě a půl eura, tedy asi 60 korun, a její příprava trvá přesně 95 vteřin.

Hranolky si tu dávají lidé, kteří jdou kolem, nebo zákazníci, kteří v supermarketu právě nakoupili. „Jsou opravdu skvělé. Na to, že jsou z automatu, opravdu nemají chybu,“ říká žena, která si svou porci zrovna odnáší do auta.

Čtvrť Molenbeek nepatří právě k bruselským lákadlům. Převládají tu omšelé domy, místní lidé mají strach z kriminality. Kvůli atrakci jménem automat na hranolky se sem ale zajet vyplatí.

Ondřej Houska, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme