V Bruselu útočili dva bratři. Po dalších podezřelých policie dál pátrá

Belgická policie už zná některé teroristy, kteří včera útočili na letišti a v metru v Bruselu. Dva atentátníci, kteří při útocích zemřeli, byli bratři Khalid a Ibrahim El Bakraouiovi. Jména potvrdila bruselská prokuratura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maskovaní belgičtí policisté odnášejí balíček z budovy v bruselské čtvrti Anderlecht | Zdroj: Reuters

Federální prokurátor Fréderic Van Leeuw na odpolední tiskové konferenci uvedl, že Khalid se odpálil v metru a Ibrahim na letišti.

Řekl také, že vyšetřovatelé stále pracují na identifikaci dalších dvou útočníků z letiště a že jeden z nich je na útěku.

Tím by podle dřívějších zpráv médií mohl být radikál Najim Laachraoui, o němž bruselský deník La Dernière Heure chybně informoval, že byl dnes dopaden.

Turecko loni jednoho z atentátníků vyhostilo do Belgie, tvrdí Erdogan

Číst článek

Muž na letišti nechal velkou tašku a odešel, jak popsal federální prokurátor. V tašce byla velmi silná bomba, které ale vybuchla až později, když už na místě nikdo nebyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na svobodě stále zůstává minimálně jeden spolupachatel teroristických útoků v Bruselu. Belgická prokuratura ho hledá, jeho totožnost zatím nezná. Více zpravodaj Ondřej Houska

Dosud se mělo za to, že na záběrech trojice útočníků z letištních kamer jsou zřejmě bratři El Bakraouiové a Laachraoui. Prokurátor ale řekl, že identifikován byl jen jeden z trojice, a to právě Ibrahim.

Vyšetřovatelé dnes také na adrese ve čtvrti Shaarbeek, odkud útočníci odjeli na letiště, objevili byt s velkým množstvím nebezpečného materiálu.

„Bylo tam 15 kilogramů výbušnin, 150 litrů acetonu, 30 litrů okysličené vody, detonátor a množství dalšího materiálu použitelného na výrobu bomby,“ oznámil Van Leeuw.

Detektivové podle nějpři raziích v této čtvrti našli v kontejneru na odpadky i počítač, ve kterém byla Ibrahimova poslední vůle. V ní uvádí, že se již necítí v bezpečí a že nemá důvod dál žít.

Bruselské letiště je stále uzavřené, vlaky i metro jezdí omezeně

Číst článek

Prokuratura se domnívá, že na útěku je více lidí, kteří se podíleli na atentátech. Jedním z nich je i 24letý Laachraoui, který je údajně belgický občan narozený v Bruselu.

K útokům v Bruselu došlo v úterý 22. března ráno. Dva výbuchy otřásly bruselským letištěm Zaventem, další se pak ozval z metra. Potvrzených obětí je 31 a zraněných přes 250, úřady však upozorňují, že počty se mohou ještě měnit. K akci se přihlásila organizace Islámský stát.

Policie již dříve oznámila, že jeho DNA byla nalezena na několika pásech s výbušninami při listopadových útocích v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí a ke kterým se stejně jako teď přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Laachraoui podle médií odcestoval do Sýrie v únoru 2013 a po návratu do Evropy používal falešné jméno Soufiane Kayal. Doklady na toto jméno se prokázal i loni v září, když cestoval s nyní již zadrženým Salahem Abdeslamem do Maďarska.

Oba zmíněné bratry podle RTBF policie znala kvůli jejich kriminální minulosti, ale až dosud nebyli spojováni s terorismem. Naopak Laachraoui byl považován za islámského radikála, který v minulosti navštívil Sýrii.

Khalid pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při razii minulý týden zastřelila ozbrojeného muže, kterého později úřady identifikovaly jako Alžířana Mohameda Ben Caïda.

Teroristické útoky v Bruselu | Foto: ČTK/AP, Peter Dejong | Zdroj: ČTK

Vyšetřovatelé nalezli na místě vlajku Islámského státu, útočnou pušku, roznětky a otisky prstů Salaha Abdeslama, považovaného za jednoho z hlavních strůjců loňských listopadových atentátů v Paříži, který byl zatčen o tři dny později.

Belgická policie se podle listu The Telegraph domnívá, že trojice útočníků na letiště přijela ze čtvrti Shaarbeek ve třech vozech - v taxíku, Renaultu Clio a v černém Audi S4. Krátce po výbuších svědci viděli odjíždět audi se třemi či čtyřmi lidmi a poznamenali si číslo registrační značky vozu.

Evropa neřeší příčiny terorismu, jen následky, říká generál Petr Pavel

Číst článek

Policejní vyšetřování údajně ukázalo, že audi odkazuje na jistého 22letého Turka z nizozemské provincie Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie.

Jedna z možných vyšetřovatelských teorií podle The Telegraph považuje skupinu z audi za takzvané druhé komando, které provedlo ve stanici metra další teroristický útok.

V Bruselu se už zítra mimořádně sejdou ministři vnitra zemí Evropské unie. Budou jednat o posílení kontrol na letištích nebo nádražích či o zpřísnění prodeje zbraní.

Trojice mužů podezřelá z útoků na bruselském letišti | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme