V Bruselu večer začal summit Evropské unie

Co dál s rozšiřováním Evropské unie? To bude podle očekávání hlavní téma summitu pětadvacítky, který začal v Bruselu. Pro Českou republiku bude ale důležité i téma umístění řídícího střediska vznikajícího evropského navigačního systému Galileo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

státníci na summitu EU | Zdroj: ČTK

Bulharsko a Rumunsko vstoupí rozšíří 1. ledna počet členských zemí Unie na 27. Rozhodování v unijních institucích je složité už nyní a společenství potřebuje zjednodušit rozhodování - tedy reformovat současný systém, kdy má každá například každá členská země zaručeného jednoho evropského komisaře.

Navíc není veřejné mínění především v některých starších členských zemí dalšímu rozšiřování nakloněné a to odrážejí i postoje politiků. Šéfové vlád a hlavy států tak zřejmě rozhovory o vstupu dalších zemí zbrzdí.

Česká diplomacie chce stranou hlavní agendy nadále připravovat půdu pro pražskou kandidaturu na umístění řídícího střediska evropského navigačního systému Galileo. Praha má ale 10 konkurentů a ministr zahraničí Alexandr Vondra dnes připustil, že to bude běh na delší trať.

Německo oficiálně převezme otěže předsednictví Unie od Finska až 1. ledna. Německá kancléřka Merkelová na sebe už ale nyní poutá velkou pozornost a dá se očekávat, že potvrdí hlavní prioritu svého půlročního působení - a tím bude podle všech dřívějších vyjádření řešení otázky, co dál s evropskou ústavní smlouvou.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme