V Bruselu začal summit EU, jehož výsledek bude v mnohém záviset na Polsku

Jednou z neostřeji sledovaných delegací na summitu EU bude polská. Právě Varšava by totiž mohla zablokovat jednání o opatřeních proti klimatickým změnám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy a Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu | Zdroj: ČTK

Polské zájmy budou na bruselském summitu tvrdě hájit jak prezident Lech Kaczyński, tak premiér Donald Tusk. Oba nesmiřitelní političtí protivníci dočasně uzavřeli příměří, aby jejich vzájemné rozpory neoslabily polskou vyjednávací pozici. Prezident Lech Kaczyński dokonce přibral na palubu svého letounu premiéra, protože jeho linkový spoj do Bruselu byl kvůli technickým potížím zrušen.

Poláci budou v Bruselu hájit zájmy takzvaných uhelných zemí, k nimž Polsko patří. Tyto státy si od summitu slibují, že budou mít možnost postupného přechodu k přísným ekologickým normám.

Okamžité zavedení placených povolení na emise oxidu uhličitého by v Polsku vedlo ke zdražení elektřiny o 70 až 100 procent. Polská delegace proto ustoupit nechce a očekává, že jí ostatní země vyjdou vstříc.

Martin Dorazín, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme