V Bruselu začal summit Evropské unie. Česku se nelíbí některé ústupky Velké Británii

Česko chce, aby se na úpravách britského členství v Evropské unii dohodl už tento bruselský summit. Prohlásil to premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD při příjezdu na schůzku unijních lídrů, která bude britské požadavky na reformy členství projednávat dnes a zítra. Některé ústupky Velké Británii ale Česko zatím odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron se na summitu EU v Bruselu vítá s německou kancléřkou Angelou Merkelovou

Britský premiér David Cameron se na summitu EU v Bruselu vítá s německou kancléřkou Angelou Merkelovou | Zdroj: Reuters

Londýnská vláda podle ostrovního tisku počítá i s možností svolání mimořádného summitu, pokud by se evropští státníci v Bruselu nedohodli. To si ale Česko nepřeje.

„Nemyslím si, že lze ta jednání nějakým zásadním způsobem protahovat, takže nic takového Česká republika navrhovat nebude. Budeme chtít dohodu tady,“ zdůraznil premiér Sobotka.

Dosažení dohody ale podle něj bude velmi obtížné a jednání budou dlouhá. Česká republika požaduje hlavně úpravu bodů, které se týkají omezování zaměstnaneckých příspěvků a přídavků na děti pro pracovníky z ostatních unijních zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českou republiku zastupuje na bruselské schůzce také státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Spolu s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky souhlasí například s tím, aby Britové omezili dětské přídavky pro ty rodiče, kteří pracují v Británii, ale své děti nechali doma. Chce ale, aby se opatření týkala jen nově příchozích pracovníků, což návrh zatím nezajišťuje.

„Pokud by se změny měly týkat všech, tak až po dostatečně dlouhé době. Není možné změnit lidem pravidla ze dne na den. Pokud by se vůbec změnily, musíme se bavit o přechodném období v řádu let tak, aby se lidé mohli přizpůsobit novým podmínkám,“ upozornil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Podle premiéra Sobotky je klíčové také to, aby do budoucna nehrozilo omezování dalších dávek, jako jsou důchody. „To, co je na stole, zatím České republice plně nevyhovuje,“ potvrdil. Nespokojené jsou ale i další státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na summitu v Bruselu sleduje Filip Nerad. Jedním z témat je i uprchlická krize. O ní mluvila spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková Stamu

Francouzům se třeba nelíbí britské nároky na zvláštní vztahy s eurozónou. Další západoevropské státy mají zase problém s britským požadavkem na výjimku z procesu vytváření stále těsnější unie. Britský premiér David Cameron nicméně doufá, že se s kolegy z ostatních zemí Evropské unie dohodne.

Dohoda by mohla být klíčová pro setrvání Velké Británie v unii. Proto je například podle německé kancléřky Angely Merkelové potřeba udělat vše, co je možné. Francouzský prezident François Hollande zase na úvod summitu upozornil: „V sázce je budoucnost celé Evropské unie, ne jen jedné země.“

V Bruselu se má kromě jiného projednávat i další postup vůči migrační vlně. Podle Prouzy panuje mezi řadou evropských zemí shoda.

„Teď je ještě prostor pro to, abychom počkali na Turecko, jestli začne plnit své sliby. Pokud to neudělá, budeme muset přijít s něčím jiným. Bude to výrazně víc bolestivé, to nezastíráme, ale ještě chvíli si můžeme dovolit počkat,“ přiblížil.

ČRo, Ondřej Houska, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme