V Bruselu začal summit NATO

V sídle Severoatlantické aliance v Bruselu začala schůzka vrcholných představitelů členských zemí NATO. Summitu se účastní také americký prezident George Bush. Tématem vrcholného setkání je budování armády Evropské unie, plánovaná protiraketová obrana Spojených států a rozšiřování NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, setkání nejvyšších představitelů NATO nese název Minisummit, protože půjde o půldenní seznamování s americkým prezidentem Georgem Bushem. Ten má informovat o nejnovější iniciativě kolem protiraketové obrany, která má ochránit Spojené státy před jaderným útokem.

Washington chce do projektu zapojit i evropské spojence a oslovil i Rusko a Čínu. Evropské státy NATO se ale obávají, že to může narušit proces snižování stavu hromadných zbraní. Summitu se zúčastní také český prezident Václav Havel, který by měl mít s Georgem Bushem krátké jednání. Česká diplomacie připravuje i jeho setkání s britským premiérem Tony Blairem o rozšiřování Severoatlantické aliance a Evropské unie.

Problémy v Evropě nebude navždy řešit Amerika, řekl prezident Havel před odletem do Bruselu. Havel se neobává, že by budování evropské obranné identity odcizilo Spojené státy Evropě. Zdůrazňuje ale, že záleží na nás všech, aby vztahy mezi Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí byly srozumitelné, průhledné a funkční.

Václav Havel se v rozpravě na summitu Severoatlantické aliance vyslovil pro konstruktivní debatu o americkém projektu raketové obrany. Zdůraznil, že nelze bránit vědeckotechnickému pokroku a že je vhodné ho zapojit do služeb lidí. Podle něho je lepší budovat obranné prostředky než stavět na rovnováze vzájemných útočných kapacit.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme