V Bruselu začíná další summit o budoucí euroústavě

V dohadování textu evropské ústavy budou dnes v Bruselu pokračovat lídři stávající patnáctky i deseti budoucích unijních nováčků. Po Římu a Lucemburku jde o další díl takzvané mezivládní konference, která by měla ideálně v prosinci dospět ke konečné verzi budoucí ústavy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Architektura budoucích institucí je, jak se předpokládalo, největším rébusem. Šéfové diplomacií zatím probrali budoucí složení Evropské komise či roli nového unijního ministra zahraničí. Jejich debata ale ukázala, že pozice jednotlivých zemí se příliš nesbližují, spíš naopak.

Pozorovatelé se shodují, že na výrazný posun je ještě příliš brzy. Předsedající Itálie ostatně říká, že ještě chce naslouchat, co si kdo myslí a nebude s kompromisy spěchat. Také šéf naší diplomacie Cyril Svoboda čeká, že řešení se budou rodit až na poslední chvíli. "Možná, že se každý problém otevře v různých alternativách a bude se velmi tvrdě vyjednávat. Myslím, že rozuzlení bude až poslední noc mezivládní konference," uvedl Svoboda.

Šéf Evropské komise Romano Prodi před dnešním bruselským summitem doufá, že hlavy států a vlád budou konstruktivně hledat rychlé řešení. "Nemáme moc času do konce prosince, ale já pevně věřím, že tato mezivládní konference bude krátká. Italské předsednictví má veškerou moji podporu v tom, aby se ústava dodělala do konce roku. Otázky, které se musí vyřešit, nejsou ostatně až tak komplikované. Je ale potřeba mít politickou odvahu a udělat několik rozhodnutí ve prospěch všech. To co je důležité, je, aby Evropa v příštích týdnech nezabředla do boje o moc. I proto, že otázky institucí lidi až tolik nezajímají. A my bychom už měli myslet na následná referenda," řekl Prodi.

Politické špičky unie a přistupujících zemí se budou na summitu radit, jak povzbudit nepřesvědčivý výkon evropské ekonomiky. Součástí velkého plánu je stavba nových silnic a superrychlých železnic napříč celým kontinentem. Na celý balík akcí by Evropská unie měla vydat stovky miliard eur.

Celkem 29 dopravních projektů, budování energetických a telekomunikačních sítí, peníze na vědu, výzkum či vzdělávání lidí - to všechno chystá unie pro příští roky, aby dala impuls mdlé ekonomice. Evropští lídři by měli o projektech a financování rozhodovat až na dalším summitu v prosinci.

Šéf Evropské komise Prodi chce, aby se jednalo rychle. "Musíme teď rozhodnout, se kterými projekty máme začít okamžitě. Samozřejmě nečekám, že už na tomto summitu všechno vyřešíme, ale měli bychom potvrdit tuto správnou cestu. Musíme pochopit, že nestačí shoda ohledně principů. Z pouhých slibů silnice nepostavíme," prohlásil Prodi.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme