V Bruselu začíná summit EU, hlavním tématem energetika

V Bruselu dnes odpoledne začíná jarní summit Evropské unie. Z hlediska unie jako celku má být jeho hlavním tématem energetika. Ožehavou otázkou podle všeho bude také uvolnění trhu se službami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Šéfové vlád se mají dohodnout na opatřeních, které vytvoří předpoklady pro vznik vnitřního trhu s energií. Návrh závěrů summitu ale neobsahuje jasné lhůty nebo ukazatele. Spíš nastiňuje směr, kterým by se pětadvacítka měla ubírat.

"Prosím členské státy, aby nepřicházely s nějakými novými přesně vyčíslenými cíli, když jsme ještě nesplnili cíle, které jsme si stanovili v minulosti," vysvětloval před několika dny předseda Evropské komise José Barroso.

Soudě podle toho, co říkal začátkem týdne český ministr zahraničí Cyril Svoboda, v tomto ohledu předseda Barroso najde kladnou odezvu přinejmenším některých členských zemí."Z naše vystoupení, které bylo podpořeno ještě dalšímu zeměmi, vyplývá, že není dobré mít příliš ambiciózní cíle, které jdou za hranice možností Evropské unie," řekl Svoboda.

Představy komise a zemí jako Německo či Francie se pravděpodobně střetnou s názory především nových členských zemí, včetně České republiky, v otázce liberalizace služeb. Tedy v tom, zda se služby budou na společném Evropském trhu pohybovat stejně svobodně jako zboží.

Ačkoli volný pohyb služeb tvoří jeden ze čtyř základních pilířů společného trhu, vzbuzují snahy o zavedení tohoto principu zatím stále nepřekonatelný odpor v některých zemích. V únoru demonstrovali proti přijetí směrnice, nazývané podle původního předkladatele Bolkensteinova, u Evropského parlamentu odboráři.

Europoslanci nakonec jejich hlas přinejmenším částečně vyslyšeli a přijali v prvním čtení výrazně oslabenou verzi původního návrhu. Podle mnohých převážně pravicových europoslanců natolik oslabenou, že nestálo za to pro ni hlasovat. Nyní se skupina členských zemí na nadcházejícím summitu bude snažit opět prosadit do textu směrnice alespoň některé liberálnější prvky.

Předseda komise Barroso ovšem namítá: "Pravděpodobnost, že by se liberálnější text podařilo prosadit, je nula celá nula nula, a to v Evropském parlamentu i v Evropské radě," řekl Barroso.

Podle diplomatů nových členských zemí ovšem nemá José Barroso tak úplně pravdu - hlavně pokud by se podařilo projednání směrnice o službách oddálit do druhé poloviny roku, kdy bude předsednickou zemí Finsko, které je liberalizaci služeb nakloněno. Nynější předsednická země Rakousko a Německo, které se předsednictví chopí na začátku příštího roku, patří k nejzarytějším odpůrcům.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme