V Bruselu začíná summit EU, hlavním tématem je euroústava a rozšiřování

Šéfové vlád a hlavy států Evropské unie dnes budou v Bruselu jednat o dalším rozšiřování a evropské ústavě. Podle představ předsednické země Rakouska, by do konce roku 2008 mohl vzniknout upravený text nové ústavní smlouvy. Mnohé členské státy už ale tento dokument považují za mrtvý. Ožehavým tématem je i rozšiřování Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Předseda Evropské komise José Barroso od summitu očekává, že potvrdí odhodlání pokračovat v procesu rozšiřování. Chtěl by proto slyšet výslovné potvrzení dřívějších závazků. Sám ale připouští: "Veřejné mínění pochybuje o schopnosti Unie přijmout další země a na to musíme odpovědět."

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v souvislosti s otázkou rozšiřování Unie upozorňuje: "Nejde jenom o to, zda je politicky nakloněno veřejné mínění, ale také o to, jak to uneseme finančně."

Často skloňovaným termínem se tak stala takzvaná "absorpční kapacita", tedy schopnost Unie přijmout další členy, aniž by to zablokovalo rozhodování nebo způsobilo příliš velký odpor v stávajících členských zemích.

Otázkou také zůstává, jakým způsobem by případné 27 nebo dokonce 30 členné společenství rozhodovalo. "Nice nestačí," říká José Barroso v odkazu na institucionální dohodu uzavřenou v jihofrancouzském letovisku Nice v roce 2000.

Na jejím základě funguje Unie nyní, jak ale ukazuje poslední doba s nemalými problémy. Kromě celkové reformy je měla řešit evropská ústava. Tu ale loni odmítli Francouzi a Nizozemci a nedávno bylo definitivní rozhodnutí o jejím osudu odloženo už podruhé o rok.

Neočekává se, že by se s euroústavou stalo něco podstatného v druhé polovině tohoto roku, kdy bude předsednickou zemí Finsko. Oříšek se zřejmě bude plnou vahou svého postavení v Unii snažit rozlousknout až Německo, které přebere předsednické otěže na Nový rok 2007.

Českou republiku bude na summitu zastupovat prezident Václav Klaus. Dohodl se na tom s Jiřím Paroubkem kvůli složité domácí politické situaci.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme