V Budapešti lidé protestují proti změnám v Ústavě

V Budapešti začala protivládní demonstrace. Lidé protestují proti změnám Ústavy. Od 1. ledna se totiž v zemi mnohé změnilo. Z názvu státu zmizelo slovo republika, manželství je svazkem muže a ženy a preambule Ústavy odkazuje na středověké maďarské království. Nejen tyto změny prosadila konzervativní vláda Viktora Orbána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Budapešti proti údajnému ničení republiky a za svobodu médií | Foto: Gregor Martin Papucsek

Organizátory demonstrace jsou různé politické strany a občanská sdružení. U budapešťské Opery se už na začátku demonstrace sešlo podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Maďarsku Gregora Martina Papucska odhadem deset tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek a šéf zahraniční redakce Hospodářských novin Martin Ehl mluví o demonstraci v Budapešti v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Taková společná demonstrace je podle jeho slov v Maďarsku novinkou a není vyloučeno, že se bude opakovat. Naději na úspěch ovšem příliš nemají, neboť shromážděných lidí je přece jen stále málo.

„Vláda na tyto protesty reaguje a ostrou kritiku opozičních sil odmítavě, trochu je i podceňuje. Říká, že pokud se tu sejde deset nebo dvacet tisíc lidí, tak že 9 980 000 lidí tady není,“ řekl Gregor Martin Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme