V Budapešti lidé protestují proti změnám v Ústavě

V Budapešti začala protivládní demonstrace. Lidé protestují proti změnám Ústavy. Od 1. ledna se totiž v zemi mnohé změnilo. Z názvu státu zmizelo slovo republika, manželství je svazkem muže a ženy a preambule Ústavy odkazuje na středověké maďarské království. Nejen tyto změny prosadila konzervativní vláda Viktora Orbána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Budapešti proti údajnému ničení republiky a za svobodu médií | Foto: Gregor Martin Papucsek

Organizátory demonstrace jsou různé politické strany a občanská sdružení. U budapešťské Opery se už na začátku demonstrace sešlo podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Maďarsku Gregora Martina Papucska odhadem deset tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek a šéf zahraniční redakce Hospodářských novin Martin Ehl mluví o demonstraci v Budapešti v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Taková společná demonstrace je podle jeho slov v Maďarsku novinkou a není vyloučeno, že se bude opakovat. Naději na úspěch ovšem příliš nemají, neboť shromážděných lidí je přece jen stále málo.

„Vláda na tyto protesty reaguje a ostrou kritiku opozičních sil odmítavě, trochu je i podceňuje. Říká, že pokud se tu sejde deset nebo dvacet tisíc lidí, tak že 9 980 000 lidí tady není,“ řekl Gregor Martin Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme