V Budapešti proti kontroverznímu mediálnímu zákonu demonstrovalo až 10 000 lidí

V Budapešti demonstrovalo před parlamentem až deset tisíc lidí. Protestující chtěli vyjádřit nesouhlas s kontroverzním mediálním zákonem a podpořili ochranu svobody médii. Jedná se o zatím nejmasovější protest proti vládě Viktora Orbána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Budapešti proti kontroverznímu mediálnímu zákonu demonstrovalo až 10 000 lidí | Foto: AFP

Nechceme cenzuru, nechceme dál poslouchat Svobodnou Evropu, nemáme lásku k moci, ale jen moc lásky. S těmito hesly protestovali lidé před maďarským parlamentem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci proti mediálnímu zákonu sledoval v Budapešti i spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Největší výhradou proti mediálnímu zákonu, ostře kritizovanému i v zahraničí, je to, že chce umravnit média prostřednictvím vysokých pokut, že chce zastrašit novináře. Proto demonstranti žádají zrušení tohoto zákona.

Nejednalo se o akci politických stran či politiků, ale o občanský protest, který byl zorganizován na sociální síti facebook. Organizátoři dokonce požádali politiky, aby se akce ‚laskavě neúčastnili‘. Demonstrace se naopak účastnili mnohé tváře maďarského kulturního života, například ikona maďarského protestního popu János Bródy.

Protestu se účastnilo až 10 000 lidí. Dalších pět tisíc lidí sledovalo shromáždění přes internet v přímém přenosu. Ani organizátoři protestu si ale nemyslí, že by byl zákon v důsledku této demonstrace zrušen.

„Šlo spíše o popíchnutí moci pod heslem ‚Neplést si moc lásky s láskou k moci‘. To symbolizoval i útok na mailovou adresu premiéra Orbána. Vláda zákon ale považuje za evropský, za takový, který mají i jinde v Evropě. Odborníci to nicméně vyvracejí, v takové komplexní podobě nikde v EU není,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: AFP

Viktor Orbán na kritiku Evropské unie při návštěvě předsedy Evropské komise minulý týden řekl, že jestli Evropská unie najde na mediálním zákonu něco neevropského, vláda ho změní. Hned ale dodal, že na zákonu Evropská komise určitě nic závadného nenajde.

Protestující se rozešli s tím, že se znovu sejdou 27. ledna.

Gregor Martin Papucsek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme