V Budapešti zemřel maďarský válečný zločinec László Csatáry

Další z nacistických válečných zločinců definitivně unikl spravedlnosti. Maďarský válečný zločinec László Csatáry o víkendu zemřel v nemocnici v Budapešti. Bylo mu 98 let. Soud v Košicích mu po konci druhé světové války udělil trest smrti za perzekuci Židů ve východoslovenském městě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný zločinec László Csatáry

Válečný zločinec László Csatáry | Foto: Bea Kallos | Zdroj: ČTK

V době Slovenského štátu působil jako vedoucí policie v košickém ghettu, na jaře 1944 se aktivně podílel na deportacích tisíců Židů do tábora smrti v Osvětimi, celkem šlo o 15 700 lidí.

Svědci o něm mluvili jako o mimořádném sadistovi, zadržené prý pravidelně bil, dokonce bičoval. Existují dvě výpovědi německých důstojníků, kteří se mu snažili zabránit, aby mučil židovské ženy. Csatáry je dokonce nutil, aby si holýma rukama vykopaly vlastní hrob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo byl László Csatáry, přiblížil ve vysílání Radiožurnálu Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd České republiky

Na konci války Csatáry uprchl z Maďarska a usadil se v Kanadě, která mu udělila občanství. Na základě falešných údajů v říjnu 1997 tuto zemi opustil, aby se vyhnul hrozícímu vyhoštění, a vrátil se do Budapešti, kde žil pod cizím jménem.

Byl ale odhalen, následně na něj byla uvalena domácí vazba a čekal na soud. Zájem o něj mělo Slovensko. Bratislava se v posledním roce snažila, aby Maďarsko Csatáryho vydalo.

Slovensko se marně snažilo o vydání

Formální překážkou byl stále platný trest smrti uložený Csatárymu v Československu v nepřítomnosti v roce 1948. Soud v Košicích proto letos v lednu změnil trest na doživotí a koncem září měl rozhodnout i přímo o tom, ve které věznici si Csatáry trest odpyká.

Smrt Csatáryho dnes nechtělo slovenské ministerstvo spravedlnosti komentovat. Košický soud si teď z Maďarska vyžádá Csatáryho úmrtní list a potom celé řízení proti němu zastaví.

Csatáry vždy jakoukoli vinu popíral. Tvrdil, že během války působil pouze jako spojka mezi německými a maďarskými úřady a na žádných zločinech se osobně nepodílel.

Jaromír Marek, Vojtěch Berger, Jan Prokeš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme