V budově amerického námořnictva střílel propuštěný voják, podle policie byl sám

Střelba v objektu vojenského námořnictva ve Washingtonu má už 13 obětí. Je mezi nimi i útočník, jehož tělo se americkým úřadům podařilo identifikovat. Šlo o bývalého vojáka z Texasu, který v minulosti sloužil právě v námořnictvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní složky při zásahu | Zdroj: Reuters

Armádní představitelé potvrdili, že čtyřiatřicetiletý Aaron Alexis byl v roce 2011 propuštěn z rezervy námořnictva. Důvodem měly být pracovní přestupky.

V době útoku Alexis pracoval ve firmě The Experts, která se podílela na kontraktu pro vojenské námořnictvo. Podle FBI měl platnou propustku do objektu.

Útočníka zabila policejní kulka. Policie již také oznámila, že nic nenasvědčuje existenci dalšího pachatele. Původní zprávy hovořily až o třech možných střelcích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O incidentu v budově amerického námořnictva ve Washingtonu informovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Ohledně motivu zatím úřady nemají jasno, vyloučily ale teroristický útok. Vyšetřovatelé žádají veřejnost o jakékoli informace, které by mohly pozadí Alexisova činu osvětlit.

Americký prezident Barack Obama vyslovil soustrast všem příbuzným obětí. Vyjádřil také smutek nad tím, že Spojené státy jsou, jak řekl, dějištěm masové střelby s fatálními důsledky.

Útočník zastřelil 12 lidí ve věku od 46 do 73 let, podle washingtonského starosty Vincenta Graye nejméně osm dalších osob při incidentu utrpělo zranění.

Místo střelby ve Washingtonu | Foto: Český rozhlas

Útok se odehrál v přísně střeženém objektu nazývaném Navy Yard, kde sídlí velitelství systémů válečného námořnictva NAVSEA. To má na starosti údržbu, správu a stavbu lodí a ponorek.

V budově pracuje asi 3000 lidí včetně šéfa amerického vojenského námořnictva admirála Jonathana Greenerta, který byl ihned po zahájení střelby v 08.20 místního času (14.20 SELČ) evakuován do Pentagonu.

Při střelbě v areálu amerického námořnictva ve Washingtonu zemřelo nejméně 13 lidí

Číst článek

Na místo incidentu se sjela záchranná vozidla a speciální zásahové jednotky. Policie celou oblast obklíčila a preventivně uzavřela blízké školy a úřady. V nedalekém Kapitolu byla posílena bezpečnostní opatření.

Kvůli pátracím a záchranářským vrtulníkům, které kroužily nad armádní budovou, muselo nedaleké Reaganovo letiště zastavit na několik hodin odlety.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme