V Bundestagu pokračuje vyšetřování útoku německých vojáků na afghánské civilisty

Kancléřka Merkelová dnes bude vypovídat před parlamentním výborem, který vyšetřuje vzdušný útok v afghánském Kunduzu. V září roku 2009 nařídil německý velitel letecký bombový útok proti fundamentalistům z hnutí Taliban. O život ale přišlo kolem stovky nevinných civilistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolkový sněm v Berlíně

Spolkový sněm v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová | Zdroj: Český rozhlas

Případ vyvolal v Německu velké pozdvižení a zvýšil nechuť veřejnosti k působení bundeswehru v Afghánistánu.

Německé velení tehdy nařídilo bombardování dvou cisteren s leteckým benzínem, i když vědělo,že se na místě nacházejí civilisté. Skutečný dopad útoku pak navíc vláda několik dní popírala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Handl z Úsatvu mezinárodních vztahů mluvil o aféře na rádiu Česko

Poslanci se budou ptát Merkelové a tehdejšího ministra zahraničních věcí Franka - Waltera Steinmeiera, co o té události věděli. „Ne ani tak, jak tehdy k situaci došlo, ale spíše se bude řešit otázka pohybu informací, jak celý případ byl řešen na veřejnosti. Jestli vláda včas a transparentně informovala veřejnost,“ popsal Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů.

Tehdejší ministr obrany Franz Josef Jung v počátku útoků údajně nevěděl o civilních obětech. Bude se zkoumat, jestli tomu tak skutečně bylo, nebo jestli se vláda jí známé informace snažila před veřejností utajit.

Junga stála aféra vládní křeslo. Na funkci rezignoval i armádní generál. Ministerstvo obrany se pak rozhodlo odškodnit příbuzné civilních obětí.

Klára Stejskalová, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme