V Burgundsku draží vína pro nemocné, už po stopadesáté

Francouzské městečko Beaune dnes žije světovou událostí vín. Už po stopadesáté se v tamějším hospicu draží víno pro charitativní účely. Výtěžek z prodeje obvykle v řádu milionů eur dostanou i letos nemocnice v Burgundsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatiší s vínem

Zatiší s vínem | Foto: Dáša Vaňková

Je to největší charitativní akce spojená s vínem na celém světě a je bezesporu i nejpozoruhodnější, jak dosvědčuje přímo z místa jubilejní aukce zpravodaj ČRo Jan Šmíd. Do pětadvacetitisícového města se sjelo na sto tisíc lidí, většina z nich pak z Japonska nebo Spojených států.

Metody léčení v hospicu založeném kancléřem burgundského vévody Nicolasem Rollinem spočívaly kromě jiného i v podávání vína jako medicíny. Podle Jana Šmída měly tak velký úspěch, že se každý do nemocnice doslova hrnul. Bohatí pacienti platili pak za hospitalizaci vinicemi.

Nadační fond hospicu dnes vlastní na šedesát hektarů vinic a právě víno z nich je předmětem dražby. Mezi majiteli restaurací, obchodníky s víny, dovozci či vinaři je jich i několik z České republiky. Letos se draží osm stovek sudů a cena těch nejlepších se šplhá až ke sto tisícům eur.

Jan Šmíd, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme