V částech Luhanské a Doněcké oblasti se nevolilo, hlasování zmařili separatisti
Ukrajinci dnes volí nový parlament – předčasné volby se ale nekonají na anektovaném Krymu ani v části Luhanské a Doněcké oblasti, která zůstává pod kontrolou proruských povstalců. Tamní voliči ale mohli hlasovat ve městech a vesnicích, které osvobodila ukrajinská armáda.
Jedním z takových míst je stotisícový Severodoněck. Je dočasným sídlem úřadů Luhanské oblasti a také novým domovem pro tisíce uprchlíků, kteří tam přišli z Luhansku i Doněcku.
Členka volební komise paní Tamara jejich počet odhaduje na několik tisíc. Mnoho lidí se ovšem nezaregistrovalo a bydlí u známých, příbuzných nebo si tam pronajímají byty.
„Máme tady pro ně zvláštní stůl, kde se zapíšou a pak můžou volit. Předtím se ale museli zaregistrovat v obvodní volební komisi. Lhůta uplynula před dvěma dny, takže ti, kteří to nestihli nebo o tom nevěděli, dnes volit nemohou,“ vysvětluje další členka volební komise paní Irina.
V ukrajinském Severodoněcku natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín
Celkem se v Luhanské a Doněcké oblasti voleb nemůže nebo nechce zúčastnit asi 4 až 5 milionů lidí. Mnozí z nich před válkou utekli do zahraničí. Někteří do Ruska, jiní na střední a západní Ukrajinu, někteří ještě dál na západ.
Toto průmyslové město teď leží přímo na hranici se samozvanou Luhanskou lidovou republikou. A jak říkají místní lidé, občas tu je ještě slyšet střelba. Povstalci si vybudovali své pozice hned za železniční tratí.
„Severodoněck také zasáhla válka, ale ne tak ničivě jako města a vesnice o pár kilometrů dál,“ s úlevou konstatuje učitelka Jelena Něstěrenková.
„Díky Bohu, v našem městě to nebylo tak strašné, máme se jakžtakž – důchody nám vyplácejí a v obchodech je zboží dost. Ale válka se nás samozřejmě dotkla,“ říká.
„Minomety stály tady u trolejbusové zastávky i na střechách domů. Drželi nás v šachu. Potom ostřelovali internát i pomník dědečka Kalinina,“ přidává se k hovoru Anatolij Merešnikov, člen volební komise za ukrajinskou Radikální stranu, která se do parlamentu zřejmě dostane.
Volby na Ukrajině jsou zatím poklidné, Porošenko je sleduje na východě země
Číst článek
Nejvíce hlasů získá podle průzkumů prezidentský Blok Petra Porošenka – kolem 30 procent. Ten bude o koalici jednat zřejmě s Národní frontou současného premiéra Arsenije Jaceňuka.
Hlavním úkolem příštího parlamentu a vlády nebude nic menšího než zastavit krveprolití na východě a přežít tuto studenou zimu.