V části Hongkongu mizí barikády demonstrantů, nařídil to soud

Úřady v Hongkongu začaly odklízet barikády z části protestního tábora, který je už šest týdnů dějištěm studentských demonstrací za demokracii. Vyklízení začalo poté, co soud potvrdil platnost nařízení, podle nějž demonstranti musí opustit obsazený prostor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti vyklízejí část protestního tábora v centru Hongkongu | Zdroj: Reuters

Studenti na soudní nařízení reagovali velmi klidně a vstřícně. Policistům a úředníkům pomáhali likvidovat zátarasy, rozebírat kovové bariéry a sami si začali balit stany, ve kterých šest týdnů přebývali.

"Nevyhledáváme spory s policií. Pokud vyklidí silnici u parkoviště, přijmeme to. Pokud vyklidí další oblasti, bude to velké zklamání. Trváme dál na zásadě míru a nenásilí," prohlási jeden ze studentských vůdců.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hongkongu úřady vyklidily část protestního tábora, studenti ale zůstávají v ulicích. Víc zjišťoval Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Většina tábora v administrativní zóně ale dál zůstává, na žádost majitelů pozemků byla vyklizena pouze její první část.

Přestože protesty v Hongkongu trvají už skoro dva měsíce, obyvatelé Číny se o nich mnoho nedozvědí. V zemi funguje cenzura, a blokována jsou dokonce i zahraniční média.

Když například britská zpravodajská televize BBC vysílá reportáž z Hongkongu, obrazovky v Číně zčernají a ztratí se i zvuk.

Účastníci demonstrací žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Hongkongu Leung Čchun-jinga.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.

Podle nařízení vlády musí kandidáty nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme