V Čečensku byl zatčen spolupracovník společnosti Člověk v tísni

Čečenského spolupracovníka humanitární organizace Člověk v tísni zatkla čečenská policie. Obvinila ho z terorismu. 26letý Junus Makajev podle policie v září minulého roku vyhodil nedaleko Grozného do vzduchu džíp s ruskými příslušníky speciálních jednotek OMON. Čečenská prokuratura nyní prověřuje Makajevovu účast při dalších teroristických útocích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice v Grozném | Foto: EPA

Kancelář společnosti Člověk v tísni v ingušské Nazrani zatím žádné oficiální informace o zatčení svého spolupracovníka nemá. Příbuzní ale potvrdili, že Junuse Makajeva minulý týden zatkla policie a obvinila ho terorismu.

"My věříme, že Junus Makajev nic takového neudělal, a samozřejmě tím, že máme v Čečensku víc jak stovku zaměstnanců, tak my nemáme zodpovědnost za všechny činy, které dělají ve svém volném čase," řekl Radiožurnálu Marek Vozka z kanceláře společnosti v Nazrani.

Pražská centrála společnosti Člověk v tísni podle ředitele humanitárních operací Šimona Pánka zatím nechce spekulovat o vině či nevině Makajeva a počká na výsledky vyšetřování.

"Ať už to dopadne jakkoli, tak naše společnost, pro kterou během uplynulých čtyř let pracovalo na severním Kavkaze několik set místních zaměstnanců, je připravená i nadále pokračovat v projektech humanitární pomoci."

Pokud prokuratura Junuse Makajeva oficiálně obviní, je organizace Člověk v tísni připravena hledat právní pomoc u ruských spolků pro obranu lidských práv, jako je například hnutí Memorial.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme