V Čečensku pohrozili Nobelově ceně za mír konkurencí

Nobelova cena míru, kterou si americký prezident Barack Obama odvezl z Osla, se v Bílém domě ještě ani nezabydlela. A stejně tak ještě neustala debata o tom, jestli bylo jeho ocenění Nobelovým výborem na místě, nebo ne. Příznivci i odpůrci předkládají další argumenty pro a proti. Někteří jsou přitom tak rozhořčení, že pohrozili slavné ceně konkurencí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile Nobelovy ceny

Medaile Nobelovy ceny | Foto: nobel-winners.com

Ocenění amerického prezidenta "za posilování mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi zeměmi" vyvolalo ve světě smíšenou reakci. Poslance parlamentu v neklidném ruském Čečensku dokonce rozčílilo natolik, že se rozhodli vytvořit vlastní alternativu.

Jak tvrdí, rozhodnutí Nobelova výboru prý podkopává prestiž a autoritu mezinárodní ceny. Tu - jak s poukazem na americkou kampaň v Iráku uvedl předseda čečenského parlamentu Dukvacha Abdurachmanov - nemůže získat člověk, který pokračuje v ozbrojeném tažení v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Získá Nobelova cena konkurenci? Příspěvek zpravodajky ČRo v Rusku Lenky Kabrhelové

Cena by prý proto měla dostat alternativu, a to pojmenovanou po někdejším čečenském prezidentovi Achmatu Kadyrovovi. Ten se sice v 90. letech účastnil bojů za nezávislost Čečenska, jak ale dnes tvrdí místní činovníci, násilím zmítanou republiku nakonec vrhnul na cestu míru.

Achmat Kadyrov, otec současného čečenského lídra Ramzana, zemřel v roce 2004 při pumovém útoku na stadion v Grozném. V polovině devadesátých let bojoval proti ruské armádě na straně čečenských povstalců, později ale změnil stranu a po boku federálních sil akce povstaleckých skupin odsoudil.

Poté, co se v roce 2003 stal čečenským prezidentem, na jeho hlavu vedení povstalců vypsalo odměnu 100 tisíc dolarů. Současné čečenské úřady, stejně tak jako Kreml, tvrdí, že v Čečensku s příchodem otce a syna Kadyrovových skončila válka, a zavládly mír a stabilita.

Severokavkazský region, stejně jako sousední republiky Dagestán a Ingušsko, ale zůstávají nejneklidnější oblastí Ruska. Prakticky každý den přicházejí zprávy o pumových útocích a atentátech na bezpečnostní složky a místní úředníky, stejně jako o únosech a zmizeních civilních obyvatel.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme