V Čečensku sílí tažení úřadů proti ‚jedovatým‘ energetickým nápojům

Pro jednoho kofeinová vzpruha namísto kávy, pro jiného jedovatá látka, kterou je potřeba zakázat. Tak vidí energetické nápoje úřady v jihoruském Čečensku a žádají, aby plechovky obsahující kofein a taurin zmizely z pultů všech obchodů v regionu, ale časem i z celého Ruska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov je chráněncem Moskvy

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov je chráněncem Moskvy | Foto: Presidential Press and Information Office

S návrhem vystoupil na poradě čečenských lékařů sám prezident severokavkazské republiky Ramzan Kadyrov, kterého aktivisté viní z autoritářských metod, útlaku a prosazování svých neomezených pravomocí.

Kadirov označil energetické nápoje za jednovaté. Jejich popíjení podle něj odporuje islámu, ničí organismus, vyvolává deprese a nekontrolovatelnou agresivitu.

Výrobci nápojů obvinění ze škodlivosti rezolutně odmítají a připomínají, že nealkoholické energetické nápoje se volně prodávají po celém světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snahách čečenských úřadů hovořila v Dopoledním Radiožurnálu moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Podobné hlasy zazněly v Čečensku už loni. Úřady se nyní nechaly slyšet, že budou o zákaz usilovat i na federální úrovni. Úspěch jejich úsilí ale moc pravděpodobný není – výzva k jinému zákazu v rámci federace už jednou přišla z další severokavkazské republiky, Karačevo-Čerkeské. Ruští poslanci tehdy návrh zamítli.

Ředitel ruského federálního úřadu pro kontrolu narkotik Viktor Ivanov prohlásil, že jeho agentura se rozhodně nechystá zařazovat energetické nápoje na seznam zakázaných látek. Ale hlavní ruský hygienik a vlivný šéf úřadu na ochranu spotřebitelů Gennadij Oniščenko se před týdnem hlasitě vyslovil pro zákaz. Podle něho se z mládeže s pomocí energetických nápojů stávají alkoholici a narkomani.

V Čečensku to není poprvé, kdy úřady argumentují islámem – v regionu je například prakticky zakázán prodej alkoholu, ženy musí povinně nosit na veřejnosti šátek. Konzervativní část čečenské společnosti proti zpřísňujícím se pravidlům nic nenamítá, obyčejní muslimové jsou ale z narůstající restrikce rozhořčeni.

Podle nich jsou mnohá nařízení v přímém rozporu s ruskou ústavou a z Čečenska se stává stát ve státě, kde Kremlem podporovaný lídr vládne železnou rukou s pomocí zastrašování a vlastních milicí.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme