V čele Austrálie zůstává John Howard

V čele australské vlády zůstane po dnešních parlamentních volbách dosavadní premiér John Howard. Jeho Liberální strana Austrálie v koalici s Národní stranou porazila hlavního rivala labouristickou Stranu práce, jejíž vůdce Kim Beazley volební porážku přiznal. Vítězství koalice bylo poměrně těsné a tak se poměr křesel v horní ani dolní komoře parlametu pro obě hlavní rivalské strany nemění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Howard | Foto: ČTK

Jak doplňuje spolupracovnice Radiožurnálu Yvona Nouzová, která v Sydney hlasování sledovala, australská mezinárodní politika by se v příštích třech letech měla orientovat na podporu boje proti terorismu a zabezpečení vlastních hranic a bezpečnosti. V rámci vnitřní politiky bude Howardův kabinet nadále pokračovat ve snaze o posílení australské ekonomiky.

Ještě před několika měsíci přitom nedával současnému australskému premiérovi Johnu Howardovi a jeho Liberální straně Austrálie šanci na znovuzvolení v letošních volbách ani největší optimista. Velká mezinárodní aféra s afghánskými běženci z norské lodi Tampa a zářijový tragický útok na Spojené státy však trochu paradoxně udělaly Howardovi medvědí službu. Poslední předvolební průzkumy totiž naznačovaly, že 52 a 53 procent z 12,6 miliónu oprávněných australských voličů by v parlamentních volbách mohlo upřednostnit dosavadní vládnoucí koalici Liberální a Národní strany oproti jejich klasickému rivalovi Straně práce. Právě Howardův přísný postoj k rostoucímu ilegálnímu přistěhovalectví byl hlavní příčinou volebního vítězství. Jeho politiku v uprchlické otázce podporuje 70 procent Australanů.

Obě největší politické strany se ve svých předvolebních kampaních soustředily na stejné otázky - boj proti terorismu, zásadní řešení problému s desítkami tisíc běženců, kteří k australským břehům každoročně připlouvají na indonéských pašeráckých bárkách, a domácí otázky jako zdravotnictví, nezaměstnanost či daňová politika.

Dvaašedesátiletý John Howard stojí v čele australské vlády již od roku 1996. V Austrálii se volby konají každé tři roky.

Yvona Nouzová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme