V čele Austrálie zůstává John Howard

V čele australské vlády zůstane po dnešních parlamentních volbách dosavadní premiér John Howard. Jeho Liberální strana Austrálie v koalici s Národní stranou porazila hlavního rivala labouristickou Stranu práce, jejíž vůdce Kim Beazley volební porážku přiznal. Vítězství koalice bylo poměrně těsné a tak se poměr křesel v horní ani dolní komoře parlametu pro obě hlavní rivalské strany nemění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Howard | Zdroj: ČTK

Jak doplňuje spolupracovnice Radiožurnálu Yvona Nouzová, která v Sydney hlasování sledovala, australská mezinárodní politika by se v příštích třech letech měla orientovat na podporu boje proti terorismu a zabezpečení vlastních hranic a bezpečnosti. V rámci vnitřní politiky bude Howardův kabinet nadále pokračovat ve snaze o posílení australské ekonomiky.

Ještě před několika měsíci přitom nedával současnému australskému premiérovi Johnu Howardovi a jeho Liberální straně Austrálie šanci na znovuzvolení v letošních volbách ani největší optimista. Velká mezinárodní aféra s afghánskými běženci z norské lodi Tampa a zářijový tragický útok na Spojené státy však trochu paradoxně udělaly Howardovi medvědí službu. Poslední předvolební průzkumy totiž naznačovaly, že 52 a 53 procent z 12,6 miliónu oprávněných australských voličů by v parlamentních volbách mohlo upřednostnit dosavadní vládnoucí koalici Liberální a Národní strany oproti jejich klasickému rivalovi Straně práce. Právě Howardův přísný postoj k rostoucímu ilegálnímu přistěhovalectví byl hlavní příčinou volebního vítězství. Jeho politiku v uprchlické otázce podporuje 70 procent Australanů.

Obě největší politické strany se ve svých předvolebních kampaních soustředily na stejné otázky - boj proti terorismu, zásadní řešení problému s desítkami tisíc běženců, kteří k australským břehům každoročně připlouvají na indonéských pašeráckých bárkách, a domácí otázky jako zdravotnictví, nezaměstnanost či daňová politika.

Dvaašedesátiletý John Howard stojí v čele australské vlády již od roku 1996. V Austrálii se volby konají každé tři roky.

Yvona Nouzová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme