V čele Evropského parlamentu stane poprvé východoevropský politik

Příštího dva a půl roku bude Evropskému parlamentu poprvé předsedat politik z bývalého východního bloku. Europslanci zvolí do čela parlamentu někdejšího polského premiéra Jerzyho Buzka. Jeho zvolení si mezi sebou předem dohodly nějsilnější politické frakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Devětašedesátiletý Buzek bude vůbec prvním předsedou Evropského parlamentu z nových členských zemí a z postkomunistických států. Polsko podle něj bude opět reprezentovat nejen sebe, ale mluvit i za ostatní země bývalého socialistického tábora.

"Teď by to mělo být znovu tak, že Polák bude v Evropské unii reprezentovat všechny země s komunistickou minulostí. Už neexistuje rozdělení na Oni a My, protože budujeme společnou budoucnost," míní Buzek.

Jerzy Buzek se narodil na území Československa na Frýdecko-místecku. Byl jedním z předáků odborového svazu Solidarita ve Slezsku. Jako premiér pravicové vlády zavedl na konci 90.let zásadní reformy. Snažil se také snížit závislost Polska na ruském plynu vybudováním plynovodu z Norska. Následující socialistická vláda, ale jeho plány zmařila.

Přečtěte si také:
Česko usiluje o post místopředsedy Evropského parlamentu, předseda bude asi z Polska
Evropský parlament by mohl poprvé vést politik z bývalého Východního bloku
Volby do Evropského parlamentu mají své vítěze
Velkými poraženými v eurovolbách jsou evropští socialisté

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme