V čele Libérie bude stát žena - první prezidentka v Africe

Poprvé v historii byla v prezidentských volbách v Africe zvolena žena. V Libérii, která byla v minulosti dlouhá léta sužovaná občanskou válkou, jasně zvítězila Ellen Johnsonová-Sirleafová. 67letá ekonomka vystudovaná ve Spojených státech získala po sečtení devadesáti procent všech odevzdaných hlasů 59 procent, její protikandidát, někdejší známý fotbalista George Weah, jen 41 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ellen Johnsonová-Sirleafová | Zdroj: ČTK

Nekompromisní boj s korupcí a mezinárodní ekonomické zkušenosti i praxe v bankovnictví, to byly hlavní předvolební trumfy Ellen Johnsonové-Sirleafové, přezdívané "Železná dáma". Stála v čele Strany jednoty, která ji nominovala do boje o nejvyšší úřad. Prosadila se i heslem: "Žádný kandidát nemůže pro zemi udělat tolik jako já."

"Doufám, že všechno skončilo a pan Weah akceptuje výsledky voleb, které podle mne reflektují vůli lidu Libérie. Věřím, že pan Weah bude chtít se mnou spolupracovat a stane se součástí nové vlády. Společně se můžeme snažit uspokojit potřeby našich lidí," prohlásila po zveřejnění výsledků Johnsonová-Sirleafová.

Weah ale v reakci na výsledky prohlásil, že nebude dělat závěry, dokud nebudou sečteny všechny odevzdané hlasy. Zároveň vyslovil pochybnosti o regulérnosti voleb.

Nová vládkyně Libérie a první prezidentka v Africe je vdova, vychovala čtyři syny a mocnou babičkou se může chlubit i šest jejích vnoučat.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme