V čele Německa stojí poprvé žena - Angela Merkelová

Německý spolkový sněm zvolil předsedkyni CDU Angelu Merkelovou první kancléřkou v historii země. Pro jedinou kandidátku hlasovalo v rozhodující volbě 397 zákonodárců. Německo tak mění oficiálně politické barvy - rudo-zelenou vládu střídá černo-rudá velká koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: ČTK/AP

Spolkový sněm Merkelovou zvolil do čela vlády hlasy 397 poslanců. Ke zvolení potřebovala 308 hlasů z celkového počtu 614 poslanců.

"Jste tím první demokraticky zvolená šéfka vlády v Německu. Je to signál pro mnoho žen, a určitě i pro muže," poblahopřál nově zvolené kancléřce šéf Spolkového sněmu Norbert Lammert.

Kancléřská volba byla tajná. Počty odevzdaných hlasů ale ukazují, že proti Merkelové hlasovalo 51 koaličních poslanců. CDU/CSU a SPD má v dolní komoře 448 hlasů, opozice 166 křesel. Volby se zúčastnilo 612 poslanců, přičemž jeden hlas byl neplatný.

Podle pozorovatelů je to náznak křehké hranice soužití konzervativních CDU/CSU se sociální demokracií. Předseda její frakce v Bundestagu Peter Struck situaci však mírní: "Není to nijak dramatické. Dosáhli výrazné většiny, a to je také vládní většina."

Pro jednapadesátiletou vystudovanou fyzičku vrcholí dosavadní patnáctiletá politická kariéra. Po volbě podle ústavy Merkelová potvrdila, že volbu přijímá. Prezident Köhler jí odpoledne předal ve své rezidenci pověřovací listiny a nová šéfka vlády složila slavnostní přísahu.

Velká koalice dvou největších německých stran, konzervativní CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) po sedmi letech vystřídá kabinet SPD a Zelených nyní již bývalého kancléře Gerharda Schrödera. Velká koalice dosud existovala pouze jednou, v letech 1966-1969, nynější vláda myslí ale spolupráci vážně na celé čtyři roky.

"Němci vědí, že změny jsou potřeba a je dobře, že je budeme provádět společně," zdůraznil prezident Köhler, který současně vyzval vládu k trvalé odvaze po celé funkční období řešit problémy od základu. Kabinet musí pokračovat v hospodářských reformách, snížit rozpočtový schodek a hlavně snížit katastrofální nezaměstnanost dosahující 11,6 procenta.

Dnešek se stal pro Němce výjimečným dnem nejen proto, že Merkelová je první ženou ve funkci kancléře, ale drží prvenství i jako první politik z bývalé NDR a je tak symbolem dosažené míry sjednocení země po pádu Berlínské zdi. Ústava sice staví funkci kancléře až na třetí místo v žebříčku státních činitelů za prezidenta a předsedu Bundestagu, avšak v reálné politici a u veřejného mínění stojí nejvýše.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme