V čele polského Sejmu je Malgorzata Kidawá-Blońská, nahradila Sikorského

Maršálkou Sejmu, dolní komory polského parlamentu, se dnes stala Malgorzata Kidawá-Blońská, která byla doposud mluvčí polské vlády. Ve druhé nejvyšší státní funkci nahrazuje Radoslawa Sikorského, jenž odstoupil v úterý kvůli loňské aféře s odposlechy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski | Foto: European Parliament

Podle webu deníku Gazeta Wyborcza hlasovalo pro Kidawou-Blońskou 244 poslanců, zatímco druhého kandidáta Jerzyho Wenderlicha jich podpořilo jen 43. Dolní komora má celkem 460 poslanců.

Po úterním odstoupení Sikorského převzal Wenderlich jako nejstarší místopředseda Sejmu dočasně pravomoci šéfa parlamentu.

Sikorski svou rezignaci avizoval už před třemi týdny. Důvodem jeho odchodu z čela Sejmu je aféra s odposlechy, která odhalila zákulisní intriky některých politiků z vládní Občanské platformy (PO) a vulgární styl jejich jednání.

Přepisy odposlechů ministrů, stranických funkcionářů a podnikatelů z jedné luxusní varšavské restaurace začal před rokem zveřejňovat týdeník Wprost. Aktéři schůzek si vyprávěli sprosté vtipy a nevybíravým způsobem komentovali své polské i zahraniční partnery.

Před vypuknutím aféry byl někdejší šéf diplomacie Sikorski jedním z vrcholných politiků, s nimiž Varšava spojovala naděje na posílení svého vlivu na mezinárodní scéně. Kvůli stejné aféře nedávno podali demisi také tři ministři vlády premiérky Ewy Kopaczové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme