V čele Sněmovny reprezentantů bude poprvé žena

Noví kongresmani a senátoři dnes složí přísahu a začnou nové funkční období amerického Kongresu. Předsedkyní Sněmovny reprezentantů se poprvé v historii Spojených států stane žena, představitelka Demokratické strany Nancy Pelosiová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Demokratická strana chce hned ze začátku posilovat sociální jistoty v Americe. Za jeden z hlavních cílů si dala zvýšení minimální mzdy až o třetinu - na 7 dolarů 25 centů za hodinu. Proti tomu jsou republikáni, kteří argumentují, že by se tím snížila konkurenceschopnost amerického vývozu.

Demokraté také chtějí posílit důchodový systém a stejně jako Bushova administrativa usilují o energetickou nezávislost Ameriky. Prezident Bush i předáci demokratů si zatím slibují spolupráci. Prezident mezi nejdůležitějšími úkoly jmenoval cestu k vyrovnanému rozpočtu, stálé snižování daní, dosažitelnou zdravotní péči a energetickou nezávislost Spojených států.

Přední demokratický senátor Charles Schumel zdůraznil, že Demokratická strana chce s Bushovou administrativou spolupracovat. Upozornil ale, že prezident bude muset přistoupit na kompromisy. Demokraté také vyčkávají, jaká bude nová strategie v Iráku, se kterou má George Bush předstoupit před Kongres. S napětím se čeká, jak se George Bush vyrovná s požadavky demokratů na stažení amerických vojáků z Iráku.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme