V čele Zimbabwe zůstává Mugabe

Dosavadní prezident Robert Mugabe byl oficiálně prohlášen vítězem víkendových prezidentských voleb v Zimbabwe. Podle výsledků ze všech 120 volebních okrsků získal osmasedmdesátiletý Mugabe více než 50 procent hlasů a měl by tak zemi vládnout dalších šest let. Opozice však výsledky voleb odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Mugabe | Foto: ČTK/AP

Mugabe porazil Morgana Tsvangiraie o 350 tisíc hlasů. Celková volební účast pak dosáhla 55,4 procenta. Z výsledků rovněž vyplývá, že počet hlasů na venkově, kde má Mugabe svou voličskou základnu, podstatně vzrostl ve srovnání s parlamentními volbami v roce 2000. V klíčových oblastech volilo Mugabeho 60 procent obyvatel, zbylých 40 procent tvořili příznivci opozičního kandidáta Tsvangiraie. Těm však váleční veteráni zabránili hlasovat či je ještě před volbami vyhnali.

Zimbabwská vláda tak potvrdila svá dřívější předchozí prohlášení, že opozici nepředá moc za žádnou cenu nehledě na výsledky voleb. Podle prohlášení prezidentského kandidáta opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Morgana Tsvangiraie nebyly volby legitimní a proto je odmítá akceptovat. Otevřeně však proti státní moci zatím nehodlá. "Vše je na rozhodnutí lidu," prohlásil Tsvangirai.

Vrchní velení armády preventivně rozmístilo svoje jednotky po celé zemi s cílem předejít jakýmkoliv protestům. V druhém největším městě Gulavaju vojáci už dokonce obklíčili kanceláře MDC. Police chce také pokračovat v zatýkání jejích představitelů včetně samotného Tsvangiraie.

Spojené státy označily prezidentské volby v Spojené státy označily prezidentské volby v Zimbabwe za zfalšované. Z odpovědnosti za to obvinily vládu prezidenta Mugabeho. Volbám předcházely měsíce násilí organizovaného vládu, které mělo zastrašit voliče. Opozice byla pronásledována a bylo jí bráněno v předvolební kampani. Nezávislí pozorovatelé v Zimbabwe tvrdí, že tyto volby nebyly ani spravedlivé, ani svobodné.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme