V Černé Hoře začaly předčasné parlamentní volby

V Černé Hoře začaly druhé parlamentní volby od získání nezávislosti balkánské země před třemi lety. O křesla 81 poslanců usiluje 16 stran, hnutí a koalic. Černohorci pokládají dnešní hlasování za další etapu na cestě do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Podgorici | Zdroj: ČTK

Necelých půl milionu voličů vybírá své zástupce do parlamentu v jednom volebním okruhu. Volební střediska jsou otevřená od osmi hodin ráno do devíti večer. Očekává se vysoká volební účast nad 50 procent.

Největším favoritem mezi 16 kandidátkami je Evropská Černá Hora současného premiéra a bývalého prezidenta Milo Djukanoviče. Podařilo se mu zemi dovést k nezávislosti a k ekonomické stabilitě. Do voleb jdou také malé národní strany zdejších Albánců, Srbů a Bosňáků.

Na průběh voleb dohlíží 1200 místních i zahraničních pozorovatelů. "Co se týká volebního procesu, co se týká toho, co dělá stát, volební komise a politické strany, tak myslím si, že jde o úroveň, která stačí jako evropský standard," uvedl pro Český rozhlas poradce černohorského premiéra pro média Srdžan Kusovac.

Původně se parlamentní volby měly konat na podzim. Parlament se sám rozpustil v lednu. Učinil tak na přání vlády, která se chce stabilizovat pro období, v němž hodlá usilovat o přiblížení země k Evropské unii. Opozice ale tvrdila, že vláda se chce nechat zvolit znovu dříve, než země plně pocítí dopady nynější globální hospodářské recese.

K tématu si přečtěte také:
EK by mohla dostat přihlášku Černé Hory k členství v Unii ještě do června
Černá Hora chce vstoupit do Evropské unie
Černohorci podepíší asociační dohodu s EU
Vítězem černohorských voleb se stala koalice Milo Djukanoviče
Černohorci zvolili nezávislost země na Srbsku

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme